akş nedir

0 beğenilme 0 beğenilmeme
34 gösterim
1 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 Şubat TıpDoktoru (11,288 puan) cevapladı
11 Haziran BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Akş Testi Nedir?
Akş "açlık kan şekeri" anlamına gelen, yemekten en az 8 saat sonra kandaki şeker düzeyinin göstergesi olan tahlil değeridir. Kan şekeri testleri açlık ve tokluk olarak 2 farklı şekilde ölçülür. Açlık kan glikozu genellikle sabah kahvaltıdan önce ölçülmekte olup normal değerleri 70-99 mg/dl arasıdır. Kan şekerinin değerini alkol kullanımı, sigara, kafein, stres ve ilaç kullanımı gibi faktörler etkileyebilmektedir. Doğru ve kesin bir ölçüm elde edebilmek için ölçüm belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır.
Glikoz Akş Düşüklüğü Nedir?
Açlık kan şekeri normal değeri 90 mg/dl'dir. Kan şekeri 99mg/dl'yi geçmesi yüksek şeker yani hiperglisemi göstergesidir. 110-125 gr/dl arası açlık kan şekeri gizli şeker işareti olabilirken 126 mg/dl üzerinde olan kan şekeri değeri diyabet yani şeker hastalığının göstergesi olabilir. Kan şekeri yükseldiğinde kişide ağız kuruluğu, görme bulanıklığı, kilo alma gibi belirtiler görülür. Kan şekerinin yükselten durumların başında diyabet yani şeker hastalığı yer alır. Bunun yanında Cushing sendromu, pankreas bozuklukları ve hipertiroidi gibi rahatsızlıklar kan şekerinin aşırı yükselmesine sebep olur.
Diyabet yani şeker hastalığı kandaki glikozu düzenleyen insülin hormonunda meydana gelen problemlerden kaynaklanır. Vücutta insülin hormonu üretilemiyorsa buna tip 1 diyabet denir. Tip 1 diyabet insülin iğnelerin düzenli kullanılması ile kontrol altına alınabilir. Var olan insülin vücutta gerekli etkiyi oluşturmadığında tıp 2 diyabet ortaya çıkar. Diyanet hastalığı kontrol altına alınmadığında son derece tehlikeli bir hal almaktadır. Uzun süreli kontrol altına alınmayan şeker görme kayıplarına, sinir zedelenmelerine, ülserlere sebep olmaktadır. Bacak amputasyon operasyonlarının en büyük sebebi kontrol altına alınmayan şeker hastalığıdır.
Glikoz Akş Düşüklüğü Nedir?
Açlık kan şekeri değerinin 70 mg/dl altına düşmesi hipoglisemi olarak nitelendirilir ve kan şekerinin normal değerlerin altında olduğu anlamına gelir. Hipogliseminin en önemli sebebi uzun süreli açlıktır. Bunun dışında adrenal bez bozuklukları, insülin bozuklukları, karaciğer hastalıkları ve alkol kullanımı gibi durumlar kan şekerinin normal değerlerin altına düşmesine sebep olur. Kan şekeri değeri 70 mg/dl altına düştüğünde halsizlik, uyuşukluk, terleme, soluk cilt, baş ağrısı ve görme bulanıklığı gibi şikayetler ortaya çıkar.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 11 gösterim
6 Temmuz 2017 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 24 gösterim
27 Haziran 2017 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu

4,910 soru

824 cevap

32 yorum

1,280 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...