endokrin bölümü nedir

0 beğenilme 0 beğenilmeme
49 gösterim
6 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
26 Şubat TıpDoktoru (10,588 puan) cevapladı

Endokrinoloji Nedir?

Endokrinoloji vücuttaki hormonları, hormonların salındığı bezleri ve etki ettiği yapıları inceleyen, ortaya çıkabilecek problemleri öngörüp engellemeye çalışan, var olan problemleri tanımlayıp tedavisini yapan tıp branşıdır. Hormon ise Yunanca uyaran kelimesinden gelen, hücre içi ve hücreler arası mesajı taşıyan kimyasal moleküllerdir. Bu moleküller vücutta bazı bölgelerde üretilerek sıvı-elektrolit dengesi, kan basıncı, besin metabolizması, büyüme-gelişme, dış etkenlere uyum sağlama, üreme gibi vücudumuz için son derece önemli aktivitelerin gerçekleşmesi ve düzenlenmesi için kullanılır.

Endokrinoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Endokrinoloji bölümü temel olarak hormonal kaynaklı hastalıkları tedavi etmeyi amaçlar. Vücudumuzda birçok farklı hormon ve bu hormonların farklı görevleri olduğundan bölümün ilgilendiği hastalık yelpazesi ise oldukça geniştir. Bu hastalıkların başında ülkemizde ve dünyada en yaygın hastalıklar arasında yer alan diyabet yani şeker hastalığı yer alır. Bunun yanında Guatr gibi tiroid hastalıkları, büyüme geriliği veya fazlalığı, obezite, kemik hastalıkları, adet düzensizliği, kısırlık, addison hastalığı, tansiyon bozuklukları, ritim bozuklukları gibi birçok hastalık endokrin bölümü görev alanına girmektedir. Birçok hastalığın endokrin temelinin aydınlatılabilmesi için kan testleri ve hormon değerleri değerlendirilmelidir. Bu yüzden direk endokrinoloji bölümü yerine öncelikle dahiliye veya iç hastalıkları bölümlerinin ziyaret edilmesi gerekir. Yapılan testlerin ardından gerekli durumlarda endokrinoloji bölümüne yönlendirme sağlanacaktır.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
12 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
9 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 7 gösterim
29 Mayıs 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 15 gösterim
23 Mayıs 2017 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu

4,935 soru

824 cevap

32 yorum

1,209 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...