kalp yetmezliği nedir

0 beğenilme 0 beğenilmeme
19 gösterim
11 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
24 Kasım 2018 TıpDoktoru (11,288 puan) cevapladı
28 Kasım 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Kalp yetmezliği dokuların metabolik faaliyetlerini yerine getirmesi için gerekli besin ve oksijeni sağlayacak yeterli kanın kalp tarafından pompalanamamasında denir. Yetmezliğin geliştiği bölgeye göre sağ kalp yetmezliği ve sol kalp yetmezliği; çalışma durumuna göre sistolik, diastolik ve kombine kalp yetmezliği olarak sınıflandırabilir.

Kalp yetmezliğinin sebepleri nelerdir?

Kalp yetmezliğinin ortaya çıkmasında genellikle sebep kalp kası, koroner kalp damarları gibi anatomik yapılardan kaynaklanan bozukluklardır. Bu bozuklukların arasında özellikle erkeklerde çok sık karşılaşılan ve ciddi problemlere yol açan koroner arter hastalığı yer alır. Kalbimiz vücudumuz için gerekli kanı pompalarken içi kanla dolu olmasına rağmen bu kandan beslenemez. Kalbin beslenmesi için koroner arterler bulunur. Özellikle sigara kullanımına bağlı olarak bu damarlarda ateroskleroz yani damar sertleşmesi ve daralması görülür. Buna bağlı olarak damarlar tıkanırsa kalp dokusu zarar görür ve düzgün çalışamaz. Koroner arter hastalığıyla birlikte kardiyomiyopatiler, kollejen doku hastalıkları, enfeksiyonlar (sepsis, endokardit vb.), Endokrin bozukluklar ve bazı ilaçlar kalp yetmezliğinin sebeplerinden bazılarıdır.

Kalp yetmezliği bulguları nelerdir?

Kalp yetmezliği genel bir tabir olmakla birlikte yetmezliğin sebebine ve ortaya çıktığı bölgeye göre kalp yetmezliği belirtileri farklılık gösterebilir.

Sol kalp yetmezliğinde belirtiler

 • Fiziksel aktivite ile gelişen nefes darlığı
 • Yatar pozisyonda nefes darlığı
 • Öksürük
 • Cheyne-stokes sendromu

Sol kalp yetmezliğinde ileriye dönük şikayetler

 • Güçsüzlük, halsizlik
 • Zihinsel fonksiyon bozukluğu
 • El, ayak üşümesi

Sağ kalp yetmezliğinde belirtiler

 • Toplardamar dolgunluğu
 • Ödem ve kilo alma
 • Karaciğerde kan akımı bozukluğu
 • Midede kan akımı bozukluğu

Kombine kalp yetmezliği belirtileri

 • Ritim bozukluğu
 • Kalp büyümesi
 • Gece idrara uyanmak

Bu belirtiler kalp yetmezliğinde görülmekle birlikte farklı sebeplerden dolayı da ortaya çıkmış olabilir. Peşin hükümlü olmamak ve gerekli testlerin yapılması için uzman bir doktora başvurmak gerekir.

Kalp yetmezliği tanısı nasıl konur?

Yukarıda bahsedilen belirtilerin görülmesi durumunda doğru tanı konulabilmesi için hasta muayene sürecine girer. Fizik muayene olarak bilinen hastanın fiziksel bulguları birçok hastalık için son derece belirleyicidir. Nabız sayısı, nefes alıp verme hızı, vücut sıcaklığı, kan basıncı, ciltte morluklar, kalp sesleri gibi kriterler kalp yetmezliği düşüncesini kuvvetlendirmek için kullanılır. Kesin tanı için kalp yetmezliği testleri uygulanır. Kalp yetmezliğinde EKG, Ekokardiyografi ve telekardiyografi testleri kalbin durumunu belirlemede önemlidir.

Kısa adıyla EKG olarak da bilinen elektrokardiyografi kalpte oluşan elektriksel uyarıları ölçerek monitörize eder. Kalbin atmasını sağlayan kendi içinde bir uyarı sistemi vardır. Bu uyarılar elektrik sinyalleri ile olur. EKG’de bu sinyaller ölçülerek bir anormallik olup olmadığı tespit edilir.

Telekardiyografi özel tekniklerle çekilen bir çeşit röntgendir. Kalbe odaklıdır. Kalpteki büyüme, şekil bozuklukları tespit edilir.

Kalp ekosu olarak bilinen ekokardiyografi ses dalgalarının yansımasını kullanarak kalpteki kas kitlesini, boşlukları ve damarları görüntülemeye yarar.

Bu görüntüleme yöntemlerinin yanında kalp yetmezliği tanısı için bir diğer önemli yöntem ise kan testidir. Kalp hastalığı şüphesi olanların kanında B tipi natriüretik peptid denilen madde kontrol edilir. Bu madde kalp yetmezliği durumunda üretilip kana karışmaktadır.

Kalp yetmezliğinin sınıflandırılması ve Efor testi nedir?

Hastaneye gelen her hastada kalp yetmezliği aynı düzeyde olmayabilir. Bazı hastalarda yeni gelişmişken bazı hastalarda ilerlemiş olabilir. Uygulanacak tedavi bu noktada farklılık gösterecektir. Efor testi adı verilen test ile kalp yetmezliği evrelendirilebilir. Efor testinde koşu bandı veya kondisyon bisikletindeki hastanın nefes alıp vermesi, kalp hızı gibi değerleri kontrol edilir.

Kalp yetmezliği tedavisi yöntemleri ve kalp yetmezliğinde kullanılan ilaçlar nelerdir?

Yetmezliğinin kaynağının tespit edilmesi ve durumun derecesinin belirlenmesinin ardından kalp yetmezliği tedavisi başlar. Öncelikle kalp yetmezliğine sebep olan ana etken ortadan kaldırılmalıdır. İlk başvurulan tedavi genellikle ilaç tedavisidir. Farklı şikayetlere yönelik ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlardan biri olan idrar söktürücüler çok sık kullanılır. İdrar söktürücüler kan basıncını düşürerek kalbin rahatlamasını sağlar. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda kapak ameliyatı, kapakçık ameliyatı gibi cerrahi operasyonlar gerekebilir. En son çare ise kalp naklidir. Kalp nakli zor bir ameliyat olmamakla birlikte ekonomik yükü oldukça fazladır. Fakat kalp nakli operasyonlarının çok az olmasının sebebi maddi sebepler değil bağışçı bulmaktaki zorluklardır.

Hangi tedavi yöntemi uygulanırsa uygulansın tedaviden sonra hastanın günlük hayatında bazı değişikliklere gitmesi gerekir. İlk ve en önemli değişiklik beslenme konusunda. Kal hastaları özellikle tuzlu ve yağlı besinlerden uzak durmalıdır. Bununla birlikte sigara ve alkol hastalığı kesinlikle olumsuz etkiler. Sağlıklı beslenmeyle birlikte düzenli egzersiz kalp sağlığı için vazgeçilmezdir.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 21 gösterim
13 Temmuz 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 7 gösterim
13 Temmuz 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 4 gösterim
24 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 gösterim
22 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 21 gösterim
21 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
13 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 gösterim
13 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
8 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 62 gösterim
8 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
7 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

4,910 soru

824 cevap

32 yorum

1,280 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...