romatizma nedir nasıl tedavi edilir

1 beğenilme 0 beğenilmeme
148 gösterim
11 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 Haziran 2018 TıpDoktoru (11,288 puan) cevapladı
3 Haziran 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Romatizma eklem, kas ve kemiklerde görülen ağrılar için kullanılan genel bir tabirdir. Romatizma hastalıkları çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Toplumda genel kanıya ters olarak romatizmal hastalıklar sadece yaşlılarda görülmez. Hastalığın çeşidine göre çocuklarda, erkek ve kadın yetişkinlerde de görülebilir. İlerleyen yaş hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştıran etkenler arasında sayılabilir. Tek başına bir hastalık belirtmeyen romatizma 100 üzerinden farklı hastalıktan dolayı ortaya çıkabilir. Romatizma ve romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisi için sistematik bir sınıflandırma vardır. Romatizma hastalıkları temelde iltihabi olan ve iltihabı olmayan hastalıklar olarak ikiye ayrılır. İltihabı olmayan hastalıkların arasında en yaygın halk arasında kireçlenme olarak bilinen artrozdur. Artroz eklem yapısının bozulması ve aradaki eklem kıkırdağının zarar görmesi sonucu ortaya çıkar. Artrozda kemikler birbirlerine temas etmekte ve aşınmaktadır. İltihabi olan romatizma hastalıkları ise sebeplerine göre 3 gruba ayrılır. Birincisi mikroorganizmaların sebep olduğu iltihabı romatizmadır. Deride açık bir yaranın iltihaplanmasına benzer şekilde ortaya çıkar ve ekleme zarar verir. İkinci iltihap sebebi ise vücut bağışıklık sisteminde ortaya çıkan problemlerdir. Vücuttaki savunma elemanları normalde vücudun kendi sağlam dokularına saldırmaz. Genetik sebepler, mutasyon ve benzeri sebeplerden dolayı bu durum bozulur ve hücreler vücuda saldırmaya başlar. Bu duruma otoimmun hastalık denir. Ramotoid artrit eklemleri etkileyen bir çeşit otoimmun hastalıktır. Üçüncü iltihap sebebi ise vücut metabolizma sonucu oluşan maddelerden kaynaklanır. Bu metabolitler eklemde birikerek zararlı bir hal alır. Gut hastalığı olarak bilinen hastalık bu duruma örnektir. Özellikle yoğun et tüketilmesi sonucunda vücutta ürik asit artar. Fazla ürik asit eklemlere zarar vererek ağrılara sebep olur.

Romatizmal hastalık belirtileri nelerdir?

Belirtiler genellikle altta yatan romatizmal hastalığa göre değişir. Fakat birçok romatizmal hastalıkta sürekli tekrarlayan ağrı, eklemlerde şişlik, eklem kenarların da katılık, kızarıklık ve eklem hareket kısıtlığı ortak görülen belirtiler arasında yer alır. Bununla birlikte güçsüzlük, merdiven çıkarken zorlaanma, çabuk yorulma gibi şikayetler görülür.

Romatizmal hastalıkların tedavisi nasıldır?

Romatizmal bir hastalığın tedavi edilebilmesi için öncelikle şikayetin sebebi belirlenmelidir. Romatizmaya sebep olan hastalığın tanısı konulduktan sonra gerekli tedavi uygulanır. Bunun için kan testi, direk grafi gibi testler yapılır. Romatizmal şikayetler ile genellikle fizik tedavi uzmanları, ramotoloji uzmanları ve ortopedi uzmanları ilgilenir. Mikroorganizma kaynaklı iltihaplı romatizmanın tedavisi genellikle antibiyotik ilaç kullanımıdır. Romatoloji artrit gibi hastalıkların kesin bir tedavisi yoktur. Hastanın şikayetlerini azaltacak şekilde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Gut hastalığında ilaç tedavisiyle birlikte beslenme düzeni de değiştirilerek tedaviye devam edilir. İlaç tedavileriyle birlikte bir diğer önemli tedavi basamağı ise fizik tedavi ve egzersizdir. Romatizma hastalıkların tedavisi ömür boyu sürebilir. Tedaviyle hastada ortaya çıkan şikayetler azaltılmaya ve hasta yaşam kalitesi arttırılmaya çalışılır.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
21 Mayıs 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
10 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 gösterim
8 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
4 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
27 Mayıs 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
27 Mayıs 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
27 Mayıs 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 438 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 13 gösterim
9 Haziran 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 11 gösterim
27 Mayıs 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu

4,910 soru

824 cevap

32 yorum

1,280 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...