habis tümör nedir

0 beğenilme 0 beğenilmeme
58 gösterim
11 Nisan 2017 Nedir? kategorisinde pelin (219 puan) sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Ekim 2018 TıpDoktoru (11,288 puan) cevapladı
14 Kasım 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Habis tümör nedir sorusundan önce öncelikle tümör nedir sorusuna yanıt aramak gerekmektedir. Tümör yani halk arasında bilinen adıyla ur hücrelerin kontrolsüzce bölünerek oluşturduğu şişkinliğe verilen addır. Vücudumuzda hücreler normal hayat döngülerinde büyür, gelişir ve kontrollü bir şekilde gelen emirlere göre bölünür. Görevini yerine getiremeyen veya zarar gören hücreler ölür ve ortadan temizlenir. Bütün bu süreçler vücudumuzda kontrollü bir şekilde gerçekleşir. Bu noktada önemli olan hücrelerin kontrolsüz ve hızlı bir şekilde bölünmesidir. Vücudumuzda bazen hücreler büyüyerek dokuda genişleme oluşabilir. Bu duruma hipertrofi denir. Hipertrofi tümör değildir. Hipertrofide hücre sayısı artmadan hacim artışı olur.

Habis tümör nedir?

Tümör farklı sebeplerden dolayı farklı hücrelerde farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Tümörler türüne göre iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Kötü huylu tümörlere habis tümör de denir. Habis yani kötü huylu tümörlere kanser denir. Kötü huylu tümörlerin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 17. Yüzyılda mikroskop ile incelenmiş ve bu hücrelerin çok hızlı ve kontrolsüzce çoğaldığı görülmüştür. Bu hızlı büyüme kötü huylu tümörü iyi huylu tümörlerden ayırmada önemlidir. Kötü huylu tümörün diğer özelliklerine gelecek olursak tümör kapsülsüzdür. Bunun aksine iyi huylu tümörlerin etrafında tümörü çevreleyen bir kapsül vardır ve tümörün sınırları belirlidir. Kötü huylu tümörler kapsülsüz olmakla birlikte hücreler arası bağlantısı zayıftır. Bundan dolayı hücreler ayrılarak çevre doku ve organlara yerleşerek yeni tümör oluşmasına sebep olur. Bu duruma metestaz denir. Kötü huylu tümörler ameliyatla çıkartılırken bazı hücreler geride kalabilir. Bu durumda tümör tekrar nüksedecektir. Kötü huylu tümörler özellikle metastaz yapma yeteneğinden dolayı tehlikelidir ve gerekli önlemler alınmadığında öldürücü olabilir.

Habis tümör tedavisi nasıldır?

Kötü huylu tümörler son derece tehlikelidir. Bir şikayet üzerine doktora gidildiğinde şikayete yönelik testler ve muayene ışığında tümör belirlenebilir. Bu testler arasında kan testler, ultrason ve tümörün bulunduğu organla ilişkili spesifik testler yer alır. Tümör belirlendikten sonra uygulanacak tedavi tümörün derecesine, ilerleme durumuna ve metastaz yapıp yapmadığına göre değişir. Öncelikle bu kriterlere göre tümör sınıflandırılır ve sistematik bir şekilde adlandırılır. Bu durumun ardından uygulanacak tedavinin belirlenmesi için multidisipliner tümör konseyi toplanır. Bu konseyde onkologlar, radyologlar, cerrahlar gibi konuyla ilgili birçok uzman doktor yer alır. Bu konsey sayesinde hastanın durumu hızlı bir şekilde değerlendirilir ve gerekli tedaviye başlanır. Tedavi yöntemleri ise farklılık gösterir. Bunlardan ilki olan palyatif tedavi ileri derece tümörü bulunan hastalarda uygulanır. Bu tedavinin amacı tümöre bağlı hastada oluşan semptomları ortadan kaldırmak ve hastanın yaşam kalitesini artırmaktır. Küratif tedavide ise amaç hastalığı tamamen ortadan kaldırmak ve tekrar oluşmasını önlemektir. Adjuan tedavide amaç cerrahi geçirmiş hastada tekrar tümör oluşumunu önlemektir. Definitif tedavi ise hastayı cerrahi yöntemleri kullanmadan tedavi etmeyi amaçlar.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 5 gösterim
3 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

4,905 soru

824 cevap

32 yorum

1,258 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...