kansızlık anemi nedir nedenleri belirtileri tedavisi

1 beğenilme 0 beğenilmeme
31 gösterim
24 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
25 Mayıs 2018 TıpDoktoru (10,588 puan) cevapladı
28 Mayıs 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap
Kanın vücudumuzda birçok hayati görevi vardır. Bu görevleri farklı yapıdaki hücreler ve diğer kan elemanları yerine getirir. Kanın en yaygın bilinen görevi vücut hücrelerine oksijen taşımaktır. Bu görevi kandaki kırmızı kan hücreleri olarak adlandırılan eritrositler yüklenir. Eritrositler kanın büyük bölümünü oluşturur. Akciğerden aldıkları oksijeni dokulara, dokulardan aldıkları korbondioksiti akciğere getirirler. Bu kırmızı kan hücrelerinin sayısının az olmasına kansızlık yani anemi denir.
Aneminin birçok farklı sebebi olabilir. Temelde ya üretilen eritrosit sayısı azdır, yada eritrosit yeterince üretiliyordur fakat kayıp vardır. Üretimle ilgili sorunlar genellikle kemik iliğiyle ilgili veya gerekli maddelerin alınamamasındandır. Kemik ilgi hastalıklarında anemi ortaya çıkabilir. Demir, fosfat, B12 vitamini gibi maddeler eritrosit ve yapısı için gereklidir. Bu maddeler vücuda eksik alınır veya kana geçemezse hatalı veya eksik eritrosit üretilir. Bu durum üretim azlığına bağlı kansızlığa yol açar. Bir diğer anemi sebebi eritrosit yıkımının fazla olmasıdır. Bunun sebebi bir hastalık veya hatalı üretilmiş eritrositler olabilir. Kanamalar da kansızlığın diğer temel sebebidir. Vücutta gözle görünür veya görünmez şekilde oluşan kanamalar eritrosit miktarının düşmesine dolayısıyla kansızlığa sebep olacaktır.
Anemi hastalığı çok geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Bu yüzden belirtileri sebebine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Anemi eritrosit eksikliği demek olduğundan anemi hastalarında eritrosit görevleri aksar. Yani dokulara yeteri miktarda oksijen ulaşamaz. Bu durumun sonucu olarak özellikle oksijene fazla ihtiyaç duyan kas hücreleri yüksek performansla çalışamaz ve yorulur. Anemi hastalarında halsizlik, çabuk yorulma, uykuya eğilim gibi durumlar çok şık şekilde ortaya çıkar.  Bununla birlikte nefes darlığı, soluk cilt, el ve ayak üşümesi anemi hastalarında ortak görülen belirtiler arasında yer alır.
Aneminin tedavi edilebilmesi için öncelikle iyi analiz edilmesi ve sınıflandırılması lazım. Kan testleri, kemik iliği testleri, hormon testleri gibi testler uygulanarak hastalığın sebebi belirlenir. Bu doğrultuda tedaviye başlanır. Kanda eğer fosfat, B12, demir gibi maddeler eksikse beslenmeye bağlı anemidir. Eksik maddenin tamamlanması ile zamanla düzelir. Özellikle çocuklarda demir ilaçları bu doğrultuda sıklıkla kullanılır. Kanama sebepli anemilerde kanamanın tespit ve tedavi edilmesi gerekir. İlaç tedavileri de aneminin türüne göre çok sık kullanılan tedavi yöntemleridir. Bununla birlikte kan nakli, kmeik iliği ve kök hücre nakli gibi yöntemler de anemide kullanılır.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 146 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 192 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 520 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 4 gösterim
16 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 4 gösterim
15 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
12 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 4 gösterim
8 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 3 gösterim
13 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 2 gösterim
6 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 4 gösterim
3 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

4,935 soru

824 cevap

32 yorum

1,215 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...