lenfoma nedir

0 beğenilme 0 beğenilmeme
42 gösterim
24 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 Kasım 2018 TıpDoktoru (11,288 puan) cevapladı
14 Kasım 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Lenf sistemi vücudumuzda dolaşım sistemiyle birlikte bulunan ikinci bir damar ağı ve bu damar ağının belli bölgelerinde bulunan lenf düğümlerinden oluşan sistemdir. Lenf sistemi dokular arasındaki sıvı miktarının düzenlenmesinde görevliyken bir diğer önemli görevi ise vücut savunmasıdır. Vücudumuza giren mikroorganizma ve yabancı maddelerle mücadele eden bağışıklık sisteminin bir parçasını lenf sistemi oluşturur. Lenfoid dokularda ve lenfoid hücrelerde meydana gelen tümöre lenfoma denir. Tıp dilinde -oma eki genellikle iyi huylu tümörlerin isimlendirilmesinde kullanılırken lenfoma kötü huylu bir tümör yani kanserdir. Lenfoma tıbbi tümör sınıflandırma kriterlerine pek uymaz. Daha önce söylediğim gibi kötü huylu bir tümör olmasına rağmen farklı türleri vardır. Bu türlerin bazıları oldukça selim davranışlar sergilerken bazıları ise hastayı haftalar içinde öldürecek şekilde agresif olabilir. hastalığın sınıflandırılmasıyla ilgili tartışmalar günümüzde halen devam etmektedir.

Lenf sistemi lenfosit adı verilen bağışıklık elamanlarını üretir. L ve B olmak üzere iki çeşittir. Lenfoma T veya B'ye bağlı olarak oluşabilir. T hücreli lenfomalar, B hücreli lenfomalar ve Hodgkin lenfoma olarak ayrılabilir. Özellikle Hodgkin lenfomadan bahsedecek olursak adını ilk keşfeden kişiden almıştır.

Lenfoma sebepleri nelerdir?

  • İyonize radyasyon: Lenfomaların en fazla radyoaktif kazalarla ilişkili olduğu bulunmuştur. 
  • Organ nakli
  • Enfeksiyon: EBV, HIV, HCV gibi virüslerin bulaşması lenfoma oluşma riskini artırmaktadır.
  • Kronik hastalıklar
  • Kimyasal maddeler: Tarım ilaçları, böcek ilaçları, saç boyaları gibi kimyasalların lenfoma ile ilişkili olduğu görüldü.

Lenfoma belirtileri nelerdir?

Lenfoma ve diğer birçok kanserin en yaygın bulgusu aşırı kilo kaybıdır. Çevrenizde kanser hastası insanlar varsa kemikleri sayılacak kadar zayıf olduklarını fark etmişsinizdir. Bununla birlikte gece terlemeleri, ateş, yorgunluk ve halsizlik görülebilir. Bunlar son derece genel belirtiler olup birçok farklı rahatsızlığa işaret edebilir. Lenfomada bunlara ek olarak lenf bezlerinde şişkinlik, sertleşme kitle ele gelmesi  gibi belirtiler de mevcuttur. Lenf bezleri vücudumuzda birçok bölgede bulunurken özellikle koltuk altı ve kasık bölgelerinde yaygındır.

Lenfoma Tedavisi Nasıldır?

Lenfomanın tedavi edilebilmesi için öncelikle kesin tanının konması gerekmektedir. Lenf bezinden alınan doku örneğinin uygun şartlar altında biyopsisinin yapılmasıyla lenfoma tanısı konur. Hastalığın ilerleme derecesi, diğer organlara sıçrama yani metastaz olup olmaması hastanın tedaviye vereceği yanıtı belirler. Bunu için lenfoma 1,2,3 veya 4 şeklinde evrelendirilir. Evre 1 ve evre 2 daha az ilerlemiştir ve basit tedavi yöntemleri ile tedavi edilir. Evre 3 ve 4’ün tedavi edilebilmesi için ise daha kompleks tedaviler uygulanır.

Özellikle lenfoma tedavisinde en çok başvurulan yöntem kemoterapidir. Kemoterapi kanserli hücreleri ilaç tedavisi ile yok etmeyi hedefler. Geliştirilen özel ilaçlar yoğun olarak kanserli hücreler ile mücadele eder. Kemoterapi hastalığın durumuna göre belli seanslar şeklinde uygulanır. İlaçlardan sağlıklı hücreler de etkilendiğinden bazı yan etkiler ortaya çıkar. Saç dökülmesi bu yan etkiler arasında yer alır.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
7 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 4 gösterim
4 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 38 gösterim
5 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu

4,905 soru

824 cevap

32 yorum

1,258 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...