travma nedir

0 beğenilme 0 beğenilmeme
47 gösterim
29 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
19 Aralık 2018 TıpDoktoru (10,588 puan) cevapladı

Travma Nedir?

Travma:Mekanik,kimyasal,termal veya diğer çevresel enerji değişikliklerinin vücudun tolerans sınırlarını aşarak fiziksel bir zarara / yaralanmaya neden olmasıdır. Travmalar 1-44 yaş arası insanlarda ölümün en sık karşılaşılan sebebidir. Tüm insanlar arasında ise kalp damar hastalıkları ve kanserden sonra 3. sırada yer alır.

Multiple travma: En az iki major sistemi veya bir major sistem ve iki major ekstremiteyi etkileyen travma çeşididir.

Travma tipleri:

  • Künt Yaralanmalar

  • Penetran (delici-kesici) Yaralanmalar

  • Ezilme Yaralanmaları

  • Termal Yaralanmalar

  • Patlamaya Bağlı Yaralanmalar

Künt Travmalar Nedir?

Künt travmalar vücut ile travma etkeni arasındaki yüzey alanının geniş olduğu travma çeşididir. Deride travmaya uğrayan alanın bütünlüğü bozulmaz. Derin dokular zarar görür. Buna bağlı olarak cilt altında ve derin dokularda kanama görülür. Künt travmanın sebebi en çok motorlu taşıt kazaları, spor yaralanmaları ve düşme şeklindedir. Bu sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan yüksek basınç sıkışmaya ve yırtılmaya sebep olabilir. Kırıklar ve kırıkların çevre dokuya verdiği zararlar, hareketli organlarda ani sarsılmaya bağlı yırtılmalar ve kopmalar künt travmalarda görülen problemlerdir.

Penetran Travmalar nedir?

Penetran travmalar kesici-delici bir alet veya kurşun ile oluşan travma çeşididir. Bütün penetran travmalarda ortak risk yaralanan bölgede enfeksiyon oluşumudur. Bunun yanında vücutta oluşacak hasar aletin cisine, dokudaki ilerlemesine ve travmanın oluştuğu bölgeye bağlı olarak değişir.

Ezilme travmaları Nedir?

Ezilme travmaları vücudun mekanik güce künt ve penetran travmalardan daha uzun süre maruz kalması sonucu oluşur. Fiziksel zarar vermekle birlikte aynı zamanda kan akımını bozduğundan dokuya besin ve oksijen akımını keser. Mekanik etki ortadan kaldırılana kadar hasar devam eder. Dokunun travmaya verdiği cevap ödem kaynaklı şişmedir.

Termal Travmalar Nedir?

Termal travmalar yüksek veya düşük sıcaklığa bağlı ortaya çıkar. Yanık veya donma termal travmaya sebep olur.

İlgili bir soru bulunamadı

4,935 soru

824 cevap

32 yorum

1,209 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...