ailevi akdeniz ateşi nedir

0 beğenilme 0 beğenilmeme
131 gösterim
2 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 Şubat TıpDoktoru (11,288 puan) cevapladı
11 Haziran BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Ailevi Akdeniz Ateşi Nedir?


Ailevi Akdeniz Ateşi İngilizce olarak FMF şeklinde kısaltılan, Akdeniz ülkelerinde daha yaygın görülen, yüksek ateşle karekterize kalıtsal bir hastalıktır. İnsanda 16. kromozomun kısa kolunda bulunan MEFV genindeki mutasyona bağlı olarak hastalık ortaya çıkar. Otozomal çekinik bir şekilde ilerleyen nesillere aktarılır. 
MEVF vücutta bağışıklık hücrelerinin oluşturduğu yanıtı düzenlemektedir. Bu gende mutasyon meydana gelmesi savunma hücrelerinin düzgün yanıt oluşturmasını engeller. Kontrol altına alınmadığında ciddi organ hasarlarına yol açabilen hastalık çocukluk yaşlarında fark edilip tedaviye başlandığında bütün komplikasyonları ortadan kaldırılabilir.


Ailevi Akdeniz Ateşi Belirtileri Nelerdir?


Ailevi Akdeniz Ateşi belirtileri arasında ilk sırada hastalığa adını veren yüksek ateş yer alır. Hastalık vücutta enfeksiyon hastalıklarına benzer bir tepki oluşmasına sebep olur. Ateşle birlikte şiddetli karın ağrısı, eklem ağrısı, göğüs ağrısı gibi şikayetler nöbetler şeklinde ortaya çıkar. Nöbetler 1-2 gün kadar sürer. Nöbet dışında kalan zaman diliminde hastalık belirti vermeyebilir.
Hastalık uzun süre kontrol altına alınmadığında amiloidoza yol açabilir. Amiloidoz hastalığında farklı organ ve dokularda amiloid denilen protein birikintiler oluşur. Biriktiği organa bağlı olarak kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, felç gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.


Ailevi Akdeniz Ateşi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Ailevi Akdeniz Ateşi tedavisi hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmaya ve diğer organlarda hasar oluşmasını engellemeye yöneliktir. Hastalık genetik sebeplerden ortaya çıktığından dolayı mutasyonu ortadan kaldırmak ve hastalığı tamamen iyileştirmek mümkün değildir. Tedavide amaç ateşi düşürmek, ağrıları ortadan kaldırmak ve amiloidoz oluşumunun önüne geçerek organ hasarını önlemektir.
Ailevi Akdeniz Ateşi tedavi sürecinin başlayabilmesi için öncelikle hastalığın kesin tanısının konması gerekir. Belirtiler birçok enfeksiyon hastalığında karşılaşılan atipik semptomlardır. Yapılan kan testlerinde beyaz küre, eritrosit sedimantasyon hızı ve CRP artmıştır. Bunların dışında fibrinojen artışı hastalığa daha özgül bir belirtidir. 
Kesin tanının konması yapılacak genetik inceleme ile mutasyonun belirlenmesi ile mümkündür. Fakat bu işlem çok az merkezde yapılan maliyetli bir testtir. Kan testlerinin incelenmesi, hastanın gözlenmesi ve nöbetlerin görülmesi, ailede hastalığın başka kişilerde görülmesi ve hastanın ilaçlara verdiği yanıt tanının konmasında etkilidir. 
Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının tedavisinde en etkili yöntem kolşinin tedavisidir. Kolşinin iltihap giderici bir ilaçtır. Gut ve Behçet hastalığı gibi iltihap temelli hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Kolşinin günlük yeterli dozda ve düzenli olarak alındığında nöbetler kısa süreli ve hafif seyirli bir hal alır, amiloidoz oluşması engellenir.


Ailevi Akdeniz Ateşi Korunma Yolları Nelerdir?


Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığına sebep olan gen mutasyonu Akdeniz ülkelerinde, Yahudilerde, Türklerde, Japonlarda daha sık görülmektedir. Ülkemizde her 6 kişiden biri hastalığa ait geni taşımaktadır. Her 1000 kişiden 1-3'ü ise Ailevi Akdeniz Ateşi hastasıdır. Taşıyıcı bireylerin çocuklarında hastalığın ortaya çıkma ihtimali artmaktadır. Bundan dolayı evlilikten önce yapılan sağlık taramasında genetik testler yapılmalı, gerekli durumlarda danışmanlık hizmetleri alınmalıdır.


Ailevi Akdeniz Ateşi Askerliğe Engel Mi?


Türk Silahlı Kuvvetleri yönetmeliğine göre kişinin askere alınabilmesi için tam bir sağlık durumuna sahip olması gerekir. Yönetmeliğin hastalıklar ve arızalar kısmında belirtildiği üzere FMF yani Ailesel Akdeniz Ateşi hastaları askerlikten muaf sayılır.


Ailevi Akdeniz Ateşi Hangi Bölüm Bakar?


Ailevi Akdeniz Ateşi iltihap kaynaklı genetik bir hastalıktır. Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının tedavisi hastanelerde romatoloji bölümünde yapılmaktadır. Romatoloji bağışıklık sistemi bozukluklarıyla ortaya çıkan iltihap kaynaklı hastalıkların tedavisi ile ilgilenir.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 4 gösterim
8 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 5 gösterim
3 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

4,910 soru

824 cevap

32 yorum

1,280 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...