tesir nedir

1 beğenilme 0 beğenilmeme
28 gösterim
3 Temmuz 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
17 Mayıs 2018 Turgut (1,701 puan) cevapladı
18 Mayıs 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Arapça kökenli bir kelime olup, Türkçe karşılığı etki anlamına gelir. Kaynağından çıkan enerjinin etkileşime girdiği her şeydeki hal değişimlerini yani transformasyonlarını, deformasyonlarını ve formasyonlarını sağlayan güç demektir. İnsan ile ilgili tüm tanımlarda kullanılır. Bilmediğimiz veya bildiğimiz tüm tesirlerin bir kaynağı vardır. Kainat düzeninde yer alan madde ve maddesel tüm bileşimler tesirler ile formlara, değişimlere ve gelişimlere uğrar. Tesir olmadan madde madde değildir. Madde demek ona dışarıdan gelen tesirin form almış hali demektir. Yani bizler maddeyi bu şekilde biliriz. Maddeye bu tesiri gönderen kaynak da Ruh’tur. Bir örnek verelim.

Örneğin bir masanın üzerine bir kalem olsun. Bu kalem de neticede bir fikrin, bir düşüncenin form haline gelmiş şeklidir. Bu kaleme dışarıdan bir etki gelmediği sürece sonsuza dek orada o şekilde kalacaktır. Kalemin çürümesi, bileşenlerine ayrılması da sonuçta entropi yasası gereği bir tesire maruz kalması demektir. Yani madde dediğimiz bu cevherin ana özeliği, yaratılış gereği dışarıdan gelen tesirlere muhtaç olmasıdır. Bunu da Ruh sağlar. Ruh tesirini çektiği anda form halindeki o madde amorf dediğimiz ve bugünün biliminin karanlık madde diye tarif ettiği ham haline döner. Bu aynı zamanda bizim için yok hükmündedir. Yani bizler maddeyi ancak belli bir şekil aldıktan sonra tanıyabiliriz. Bizim duyularımızla iletişime girmesi için maddenin amorf halde olmaması, o halin epeyce gelişmiş duruma gelmesi gerekir. Sanılanın aksine insanda sadece 5 duyu yoktur. Çok daha fazlası mevcuttur. Bizlerin henüz bilmediği ama milyonlarca yıldan beridir kullandığımız pek çok hassas duyulara sahibiz.

Peki, madem tesir dediğimiz şeyin bir kaynağı var o da Ruh, o halde bizler de mi Ruhun bir etkisi ile varız?  Bu sorunun cevabı evettir. Biz dediğimiz şey aynaya baktığımızda gördüğümüz şey yani beden yapımızdan çok daha fazlasını içerir. Bizler beden sahibi Ruhlarız. Tanrı yaratır, Ruh şekil verir. İlke ve bilgi budur. Her şey Ruhun bir eseridir. Ruh hakkında bilgimiz hep sınırlı olmuştur. Hem kitaplı dinlerde, hem ezoterik bilgilerde ve pek çok kadim kültürde bu bilgi verilmiştir.

Tesirler yani etkilerin bir mekanizması vardır.  Yani her şeyin bir sistematiği, düzeni vardır.   Ruh maddeye direkt olarak tesir edemez. Cevher farklılığı dediğimiz durumdan dolayı maddeye ara vasıtalar aracılığı ile tesir etmektedir. Varlık dediğimiz ve pek çok dilde, pek çok anlamı olan öz ben, yüksek varlığımız, asli varlığımız dediğimiz şeyle aynıdır. Şayet yaratılış bu şekilde olmasaydı buna şu şekilde bir örnek verebiliriz. 1000.000 Voltluk bir enerjinin incecik bir tele verilmesi durumunda ortaya çıkan sonuç gibi olurdu. Çok kaba olarak bu örnek bize bir anlayış verecektir. Ve tesirler de kendi sistematiğinde bir düzen ve ilkelerle hareket eder.

Tüm bilim dallarında sayısız matematiksel formüllerle ifade edilen ve ispatlanan tüm yasalar aslında yukarıda temel olarak madde-ruh etkileşiminin bir sonucudur. Bilimsel bir ifade tarzında olmasa da insanın ve diğer tüm canlıların, cansıların bir bütün olarak var olmasının, yani yaratılış değdiğimiz olgunun  temeli tesirlere dayanır. Bizler bir çiçeğe veya bir canlıya baktığımızda aslında ona şekil veren Ruha bakarız. Tüm çeşitlilik, tüm düzen ebetteki yasalar ile ayakta kalmaktadır. Dinler bunları inşalara basit şekilde anlatma yolunu seçmişlerdir. Okult öğretiler ve bu öğretilerin verildiği kadim okullar bu yasaların en ince ayrıntılarına kadar irdelemiş, öğrencilerine öğretmiş ve uygulama ile bu yasaları kullanma talimleri yaptırmıştır.

Sonuç olarak yukarıdaki satırlarda yazanlar öylesine, sıradan bilgiler değildir. Tesir nedir?  Sorusunun cevabı ebetteki burada yazanlarla da sınırlı olmayacaktır. Tesir demek her şeyin olasılığının bilmediğimiz ve bu şuurla asla anlamayacağımız hesaplamaları demektir.  Yani tesir demek her şey demektir.

Turgut

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 42 gösterim
17 Mayıs 2018 Türkçe kategorisinde misafir sordu

4,935 soru

824 cevap

32 yorum

1,215 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...