hazımsızlık nedir

0 beğenilme 0 beğenilmeme
151 gösterim
4 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
7 Ağustos 2018 TıpDoktoru (11,500 puan) cevapladı
7 Eylül 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Hazımsızlık nedir?
Hazımsızlık tıbbi adıyla dispepsi halk arasında farklı yaş gruplarında oldukça sık görülen bir sindirim rahatsızlığıdır. Başlı başına bir hastalık olmamakla birlikte farklı durum ve hastalıklardan dolayı meydana gelmiş olabilir. Hazımsızlık temelde sindirimin yavaşlaması ve karında şişlikle kendini gösterirken kabızlık, ishal, haksızlık, kusma gibi durumlara da yol açabilir. 
Hazımsızlık sebepleri nelerdir?
Hazımsızlık tüketilen besinlerin sindiriminin zor olmasından ve sindirim sisteminin zorlanmasından kaynaklanabilir. Hızlı tüketilen besinler, iyice çiğnenmeden tutulan büyük parçalar mideyi ve sindirim sisteminin devamını zorlar. Özellikle yağlı besinlerin sindirimi zordur. Bu durumlarda sindirim yavaşlayacak ve hazımsızlık ortaya çıkacaktır. Tüketilen besinler kadar sindirim sisteminin işlevini yerine getirmesi de önemlidir. Mide ve bağırsak hareketlerinin yavaşlaması, gerekli enzim ve mukus salgısının yeterince salgılanamaması, asitli içecekler ve alkol tüketimi, su dengesindeki bozukluklar sindirim sistemi fonksiyonlarını sekteye uğratacaktır.
Hazımsızlık nasıl gider?
Hazımsızlık neredeyse toplumun tamamını ilgilendiren bir sorun. Birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bu sebepler basit olmakla birlikte çok ciddi ve hayati de olabileceği unutulmamalıdır. Hazımsızlık görüldüğünde genellikle ilk tercih doktora gitmek olmaz. Fakat eğer hazımsızlık şikayeti sürekli bir hal almış ve kusma, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi gibi günlük hayatı etkileyecek şekilde seyrediyorsa doktora başvurmanız gerekmektedir. Peki hazımsızlık için evde neler yapılabilir?
Doktor uygulayacağı ilaç tedavisi ile hazımsızlık şikayetine son verecektir. Fakat doktora gitmeden evde uygulayacağınız bazı ufak tedaviler de size yardımcı olacaktır. Şekersiz bir sakızı bir süre çiğnemek, kafeinsiz ılık bir bitki çayı, nane çayı, tarçın çayı, rezene, karbonatlı su, portakal suyu, yemeklerden sonra yavaş yürüyüş, hafif egzersizler mide boşalmasını hızlandıracaktır. Günlük su tüketimine de dikkat etmek oldukça önemlidir. Günde minimum 8-10 bardak, sıcak yaz günlerinde daha fazlası tüketilmelidir. İçtiğiniz suyun içine katacağınız birkaç damla limon suyu hazımsızlık şikayetine karşı etkili olacaktır. Tüm bunlarla birlikte eczacıya danışarak alacağınız reçetesiz mide yardımcı ilaçları da hazımsızlık üzerine etkili olacaktır.
Hazımsızlıktan korunmak ve sindirim sistemi sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Tıpta biliminde bir rahatsızlık için ön görülen en iyi tedavi yöntemi korunmadır. Düzenli ve sağlıklı beslenme, özellikle yazları su tüketimine dikkat etme ve haraketsizlikten kaçınarak düzenli egzersiz yapılamıyorsa bile fırsat buldukça hareket etmek birçok sağlık sorununa karşı daha yakalanmadan bizleri koruyacaktır. Bunların yanında çağımızın en önemli sorunların biri olarak da gösterilen stres birçok olumsuz durumun oluşmasına zemin hazırlamaktadır.
Hazımsızlık gibi sindirim problemlerinden korunmak için en önemli etken ise beslenmedir. Beslenme sadece hangi besinleri tükettiğiniz değil nasıl tükettiğinizi de kapsar. Yukarıda bahsedilenler üzerine besinleri iyice çiğneyip tutmak sindirim sisteminin yükünü azaltacaktır. Aynı zamanda besinleri ağır ağır ve güzel çiğnenerek yutulması sinir sistemindeki gerekli bölgelerin uyarılarak tokluk hissi oluşmasını sağlar. Bu sayede gerektiğinden fazla yememiş olursunuz. Aşırı yağlı besinlerden, asitli ve kafeinli içeceklerden, alkolden ve stresten uzak durmak birçok sistemle birlikte sindirim sisteminizi de koruyacaktır. 
Sindirim kanalındaki organlar bazen tembelleşebilir. Daha az kasılma hareketi yapar ve daha az salgı üretir. Sindirilemeyen küçük maddeler bağırsak duvarını uyararak hem kasılmayı artırır hem de mukus salgısı üretimini tetikler.bu sindirilemeyen maddeler lifli gıdalar olarak adlandıran besinlerin liflerinde bulunur. Kepekli ekmek, tam buğday ekmeği, çavdar, yulaf gibi özellikle beyan ekmek yerine kullanılan maddeler bolca lif içerir. Lifli besinler hem sindirim sistemi sağlığı için hem de zayıflamak isteyenler için vazgeçilmez geçilmezdir.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
21 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu

4,908 soru

826 cevap

33 yorum

1,369 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...