adres başlığı nedir

1 beğenilme 0 beğenilmeme
6,264 gösterim
4 Temmuz 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
28 Mayıs 2018 BilenAbla yeniden gösterildi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Mayıs 2018 BilenAbla (21,139 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap

Adres başlığı; genellikle internet üzerinden alışveriş yaparken karşımıza çıkan bir terimdir.

Alışveriş sitelerinin, üyelik özelliği bulunduğundan, bir siparişinizi tamamlarken eğer adresinizi ilk kez siteye giriyorsanız, daha sonraki siparişlerinizde işlemleri kolaylaştırarak hızlandırmak amacıyla, adresiniz kaydedilir. Bu aşamada sizden "Adres Başlığı" belirlemenizi ister. Çünkü bu siteye birkaç farklı adres kaydedebilirsiniz. İlerde tekrar aynı siteden alışveriş yaptığınızda, adresinizi tekrar yazmadan, bu adreslerden birini seçerek kolayca sipariş verebileceksiniz. Kaydettiğiniz adreslerin arasından hangisine teslimat yapılmasını istediğinizi kolayca seçebilmeniz için, bu adreslere kolayca hatırlayacağınız bir adres başlığı belirlemenizi sizden istemektedirler.

Örneğin;
sık sık hediye gönderdiğiniz bir kuzeniniz varsa, onun adresini kaydederken Adres Başlığı kısmına "kuzenimin ev adresi" diye yazabilirsiniz.

Hayatın olağan akışı sırasında genellikle gereksiz bir ayrıntıdır. Rastgele harfler karalayarak bu kısmı doldurabilirsiniz.

Alışveriş siteleri açısından bakacak olursak, insanların "Adres Başlığı Nedir?" diye sorması, bence alışveriş sitelerinin tasarlanması sırasında yapılan bir hatadır. Sipariş aşamasında acelesi olan (ki hepimiz öyleyiz) insanları bu tür önemsiz ayrıntılarla meşgul ederek alışveriş sürecinin başarıyla (satışla) sonuçlanmasını tehlikeye atmaktadırlar. 

Adres formu doldurulurken "adres başlığı" adındaki kutuyu, sipariş sonuçlandıktan sonra, ne işe yarayacağını kısaca anlatarak kullanıcıdan istemeleri halinde daha başarılı sonuçlar alacaklarına eminim.

Örnek yaklaşım:
Verdiğiniz adres bilgileriyle siparişiniz tamamlanmıştır. Bu adresi daha sonra tekrar yazmak yerine kolayca yeniden kullanmak isterseniz, adrese kısa bir isim vererek kaydedebilirsiniz. (örn: dayımın istanbuldaki adresi)

İlgili bir soru bulunamadı

4,935 soru

824 cevap

32 yorum

1,215 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...