plasenta nedir

0 beğenilme 0 beğenilmeme
57 gösterim
4 Temmuz 2017 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
12 Ekim 2018 TıpDoktoru (11,500 puan) cevapladı
14 Kasım 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Sperm ve yumurtanın birleşmesinin ardından oluşan zigot adlı yapı anne rahmine yerleşir. Zigotun gelişiminden doğuma kadar olan süreçte canlı taslağı ihtiyacı olan besin, oksijen ve diğer maddelerin temini açısından anneye bağımlıdır. Beslenme ilk günlerde anneden sağlanan özel sıvılarla sağlanır. Bu şekilde sağlanan beslenme ilerleyen günlerde yetersiz kalacaktır. İlerleyen dönemlerde özel yapılara ihtiyaç duyulacaktır. Halk arasında göbek bağı olarak bilinen yapı anne ile bebek arasındaki bağlantıyı sağlar. Göbek bağı anne rahminin iç yüzeyinde bulunan plasenta adı verilen yapıya tutunur. Bu sayede anne kanı ile bebeğin kanı arasında madde alışverişi olur. Bebek için gerekli besin, oksijen ve diğer gerekli maddeler anne kanından bebek kanına geçerken bebeğin vücudunda oluşan metabolizma atıkları da anne kanına geçer. Plasenta ve bebek doğrudan bağlantılıdır. Bu sayede bebek ihtiyaçlarını karşılarken kanı da temizlenir. Bebeğin kanı atıklardan temizlendiği için bebeğin ürettiği idrar yetişkin idrarı gibi atık maddeler içermez. Bebek rahim içerisinde idrarını yapar.

40. haftada doğumla birlikte bebek ve bebeğe ait yapılar anne rahminden atılır. Plasenta da rahim iç duvarından ayrıldıktan sonra vücuttan atılır. Bu yaklaşık olarak doğumdan yarım saat sonra olur. Plasenta halk arasında bebeğin eşi olarak bilinir.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 13 gösterim
29 Haziran 2017 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu

4,908 soru

826 cevap

33 yorum

1,369 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...