kalp büyümesi nedir

0 beğenilme 0 beğenilmeme
187 gösterim
5 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
8 Ağustos 2018 TıpDoktoru (11,500 puan) cevapladı
7 Eylül 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Kalp büyümesi nedir?
Kardiomegali yani halk arasındaki adıyla kalp büyümesi kalp büyümesi kaliteli odacıkların büyümesi veya kalp duvarının kalınlaşmasını ifade eden rahatsızlıktır. Kalp büyümesi başlı başına bir hastalık olmamakla birlikte genellikle kalbi etkeliyen önemli hastalıkların sonucunda ortaya çıkar. Kalbin hacmen ve işlemesi sporcular gibi vücudu daha çok kana ihtiyaç duyan insanlarda fizyolojik olarak görülebilir. Dokuların kan ihtiyacı arttığından kalp daha fazla kan pompalayabilmek için genişler. Bu durumun aksine patolojik kalp büyümesinde kalbin pompaladığı kan miktarı artmaz. Patolojik kalp büyümesi riski kimlerde yüksek? 
Kalp büyümesinin sebepleri arasında hipertansiyon, kalp krizi, kardiomiyopati, kapakçık problemleri, koroner arter problemleri, doğumsal ve kazanılmış kalp rahatsızlıkları, kalbi etkileyen enfeksiyonlar, alkol kullanımı, AIDS ve obezite yer alır. Bahsedilen bu durumlarda kalp büyümesi riski artar. Öte yandan kalp büyümesi şikayetinde genetik faktörlerin de etkili olduğu ortaya konmuştur. Ailede kalp büyümesi şikayetinin görülmesi yakalanma riskini artırmaktadır.
Kalp büyümesi belirtileri nelerdir?
Kalp büyümesinin belirtileri temelde kalbin vücuda yeterli kanı pompalayamaması sonucu ortaya çıkar. Bu belirtiler aynı zamanda kalp büyümesine sebep olan rahatsızlığın belirtileri de olabilir. Nefes darlığı, öksürük, çarpıntı, baş dönmesi, ödem ve ödeme bağlı kilo artışı, ritim bozukluğu, karında genişleme ve tiroid bezi problemleri kalp genişlemesinin başlıca belirtileri arasında yer alır. Peki kalp büyümesi ağrı yapar mı? Kalp büyümesi şiddetli veya hafif şiddetli göğüs ağrısına sebep olabilir. Fakat göğüs ağrısı birçok farklı durumdan da kaynaklanabilir.
Kalp büyümesi tedavisi nasildir?
Yukarıda bahsedilen belirtiler görüldüğünde doktora başvurmak gerekir. Öncelikle kalp büyümesinin kesin tanısı konmalıdır. Bunun için doktorun isteyeceği direk göğüs grafisi yeterli olacaktır. Grafide büyümüş kalp göğüs içerisinde kapladığı yerin genişlemesiyle tespit edilir. Kesin tanının ardından kalp büyümesine neden olan durum araştırılır. Öncelikle bu durumun tedavi edilmesi gerekmektedir.
 Kalp büyümesi tedavi edilir mi? Kalp büyümesiyle ilgili uygunabilecek birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Fakat bu sorunun cevabı hastaya bağlıdır. Büyümenin derecesi, hastanın genel sağlık durumu, büyümenin sebebi gibi önemli faktörler tedavide etkilidir. En hayati organımız olan kalp özel bir Kastamonu oluşmuştur. Bu özel kas dokusu hastalandığında kendini yenileyemez. Bu yüzden kalpte meydana gelen hasarlar kalıcı olabilir. 
Kalp büyümesi ilaç tedavisi ve cerrahi yöntemler yanında evde uygulanabilecek destek tedavileri ile iyileşebilir. Kullanılan ilaçlar tansiyon düşürücüler, diuretikler ve kalbi destekleyen ilaçlardır. Eğer gerekli görülürse kapakçık ameliyati, koroner damar ameliyatı gibi farklı cerrahi yöntemler uygulanır. Bunların yanında hastanın kendi yapacakları arasında ise sağlıklı beslenme, egzersiz, fazla kilolardan kurtulma ve belirlenen tarihlerde doktor kontrollerini aksatmama yer alır. 

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 19 gösterim
11 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 18 gösterim
10 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 43 gösterim
9 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 527 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 17 gösterim
7 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 15 gösterim
5 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 64 gösterim
2 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 27 gösterim
1 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 gösterim
28 Haziran 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 22 gösterim
13 Temmuz 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

4,908 soru

826 cevap

33 yorum

1,369 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...