Kalp spazmı nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
527 gösterim
8 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
5 Haziran 2018 BilenAbla düzenledi

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 Haziran 2018 TıpDoktoru (11,500 puan) cevapladı
5 Haziran 2018 BilenAbla düzenledi
 
En İyi Cevap

Kalp vücudumuza gerekli kanı pompalayan organımızdır. Vücudu besleyen kalbin kendi dokuları da besin ve oksijene ihtiyaç duyar. Kalbin içi kanla dolu olmasına rağmen kendi ihtiyacı için bu kanı kullanamaz. Kalbi besleyen özel damarlar vardır. Bu damarlara koroner damar denir. Kalp spazmı (diğer bir adıyla anjia) bu koroner damarların aniden daralması sonucu ortaya çıkar. Bu durumda kalbin daralma olan bölgelerine giden kan azalacak ve kalp dokusu beslenemeyerek güçsüz kalacaktır. Bu durumun oluşmasında en önemli etkenler yüksek tansiyon ve kolesteroldür. Sigara kullanımı ve stres kalp damar hastalıklarının birçoğunu tetikleyen niteliktedir. Bunlara ek olarak damar daraltıcı (vazokonstriktör) ilaçlar, kokain, amfetamin gibi uyuşturucu ve uyarıcı maddeler kalp spazmı oluşmasında etkilidir.

Kalp Spazmı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp spazmı kalp krizi ile karıştırılabilir. Kalp krizinde koroner damarlar içinde oluşan birikintilerden dolayı daralmış veya tamamen tıkanmıştır. Kalp spazmında ise salgılanan maddeler ile damardaki kaslar kasılır ve damar daralır. Belirti olarak da benzer belirtiler verseler de kalp spazmı kısa süreli ve tekrarlar niteliktedir.

Kalp spazmı belirtileri nelerdir?

Kalbin ani olarak beslenememesi sonucu oluşan şiddetli ağrı kalp spazmı ve bazı kalp hastalıklarının en belirgin bulgusudur. Genellikle kalp ile ilişkili göğüs ağrıları vücudun sol tarafına, kollara, boğaza, çeneye ve sırta yansır. Göğüs ağrısının yanında baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, nefes darlığı, çarpıntı, terleme kalp hastalıklarında görülen diğer belirtileridir.

Kalp spazmı tedavisi nasıldır?

Kalp en hayati organlarımız arasında yer alır. Bu yüzden ister kalp spazmı olsun ister başka bir rahatsızlık yukarıdaki belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Erken teşhisde tedavi süreci kolay ve başarılıdır. Bütün hastalıklar için söylenmesi gereken ise en iyi tedavinin korunma olduğudur. Günlük hayatınıza dikkat ederek birçok hastalıktan korunabilirsiniz. Özellikle beslenmeye dikkat etmek, sigara ve stresten uzak durmak, düzenli egzersiz yapılamasa da haraketsizlikten kaçınmak başta kalp damar hastalıkları olmak üzere birçok hastalıktan sizi koruyacaktır.

Eğer yukarıda anlatılan belirtiler görülüyorsa kalp spazmı riski yüksektir. Gerekli tedaviye başlanabilmesi için koroner anjiyografi, EKG ve Eko testleri sonuçları üzerinden uzman bir kalp damar cerrahı tarafından kesin tanının konması gerekir. Kalp spazmı tanısı konulan hastalarda tedavinin ilk basamağı ilaç kullanımıdır. Bu ilaçlar damar genişletici ve damar daralmasını önleyen ( kalsiyum blokörleri) ilaçlardır. Bunilaclarin yanında spazma sebep olan tansiyon ve kolesterol yüksekliği için de ilaçlar kullanılır.

Sağlıklı Günler Dilerim

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 164 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 194 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 439 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 39 gösterim
5 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 31 gösterim
24 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 56 gösterim
28 Mayıs 2018 Tıbbi Terimler kategorisinde Ayşegül sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
27 Haziran 2017 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 20 gösterim
11 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 25 gösterim
10 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu

4,908 soru

826 cevap

33 yorum

1,369 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...