tifüs nedir

0 beğenilme 0 beğenilmeme
34 gösterim
8 Temmuz 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 Şubat TıpDoktoru (11,288 puan) cevapladı
11 Haziran BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Tifüs Nedir?
Tifüs Ricketsia türü bakterilerin sebep olduğu bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Farklı tifüs türleri olmakla birlikte tedavi gerektiren ve toplu ölümlere yol açmış en tehlikeli tifüs Ricketsia Prowazekii bakterisinin sebep olduğu endemik tifüs olarak da bilinen türüdür. Sıklıkla bir başka enfeksiyon hastalığı olan tifo ile karıştırılsa da bu hastalıkla herhangi bir ilişkisi yoktur. Tifüs kelimesi Yunanca "dumanlı, sisli" anlamına gelmektedir. Hastalığın kişide oluşturdu zihinsel bulanıklıktan dolayı bu ad verilmiştir.
Tifüs Nasıl Bulaşır?
Ricketsia türü bakterilerin ana rezervuarı memeli hayvanlardır. Memeli hayvanlardaki bakterilerin bulaşmasını sağlayan vektörler başta bit olmak üzere pire, akar gibi parazitlerdir. Hastalığa etken Ricketsia türü bakteriler çok küçüktür ve zorunlu olarak hücre içinde yaşarlar. Bakteriler bitler vasıtasıyla saçlı deriye kadar taşınır. Normal şartlarda deriyi geçip hastalık oluşturma özelliğine sahip değillerdir. Kaşıma, tarama sonrasında kafa derisi zarar görür ve bakteriler vücuda girmiş olur. Öncelikle endotel hücrelerinin içerisine girer ve yaşamlarına hücre içinde devam eder. Bakteriler sayılarını artırarak kan yoluyla beyin, akciğer ve böbrek gibi hayati organlara bulaşır. Tifüse sebep olan bakteriler hijyen koşulları kötüleşmiş kalabalık bölgelerde daha sık görülür. Peki tifüs insandan insana bulaşır ?
Tifüs hasta kişilerden bitler vasıtasıyla diğer insanlara da bulaşabileceği gibi bakteriler çok küçük olduğundan havada asılı kalarak solunum yoluyla da bulaşabilir.
Tifüs Belirtileri Nelerdir?
Tifüs belirtileri arasında başlıca ateş, halsizlik, baş ağrısı, öksürük gibi belirtiler yer alır. Bu belirtiler birçok enfeksiyon hastalığında sıklıkla görülen belirtilerdir. Bu belirtiler hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde bakteriler hayatı organlara yayılır ve bu organlarda hasara yol açar. Bu hasara bağlı olarak menenjit ve koma belirtileri, kalp yetmezliği ve miyokardit, böbrek yetmezliği gibi problemler ortaya çıkar. Hastalığın en spesifik bulgularından biri ise gövdeden başlayıp el, ayak dışı bölgelere yayılan döküntülerdir.
Tifüs Tedavisi ve Korunma Yolları Nelerdir?
Ülkemizde tifüs vakası en son 1962 yılında görülmüştür. Ülkemizde vakalar görülmese bile seyahat eden insanlarda görülebilmektedir. Özellikle Afrika'nın orta ve doğusunda, Amerika'nın orta ve güneyinde, Asya'nın dağlık bölgelerinde görülmeye devam etmektedir. Bu bölgelere seyahat eden veya seyahat edenlerle temasta bulunan kişiler tifüs ile ilgili gerekli önlemleri almalıdır.
Tifüsten korunmanın en önemli yolu temizliği dikkat etmektir. Hastalığa etken Ricketsia türü bakteriler temizlik maddelerine, UV ışığa ve dış uyaranlara karşı dayanıksızdır. Temizlik prensiplerine dikkat ederek bakterinin bulaşması önlenebilmektedir. Bunun dışında hastalığın taşınmasında rol oynayan bir ve pire gibi canlılarla mücadele de hastalıkla savaş açısından son derece önemlidir. Hastalığın görüldüğü bölgelere seyahat edecek kişilere tifüs aşısı uygulanması gerekir.
Tifüs hastalıklarının farklı çeşitleri bulunsa da bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir. Tifüs tedavisi hastalık ilerlemeden başlandığında son derece etkilidir. Aksi halde uygulanacak tedavi ancak hastalığın kalp, akciğer, böbrek, karaciğer gibi organlarda ortaya çıkardığı komplikasyonları azaltmaya yönelik olacaktır. Tedavi süreci kan testleri sonuçlanmadan başlamalıdır ki vakit kaybedilmesinden. Ampirik başlanan antibiyotik tedavisi test sonuçlarına göre revize edilir.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
2 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

4,910 soru

824 cevap

32 yorum

1,280 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...