Sistit nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
439 gösterim
9 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
31 Mayıs 2018 TıpDoktoru (11,500 puan) cevapladı
31 Mayıs 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Sistit en sık görülen idrar yolları problemleri arasında yer almaktadır. Sistit idrar yollarının ve idrar kesesinin (mesane) iltihaplanması sonucu oluşur. Toplumda geniş kitlelerde görülen bu rahatsızlık özellikle kadınlarda oldukça yaygındır. Neredeyse her kadın hayatlarının bir döneminde sistit rahatsızlığı yaşamaktadır. Makat ve genital bölge mikropların bol miktarda bulunduğu yerlerdir. Bu mikroorganizmalar idrar yollarını geçerek mesaneye ulaşır ve enfeksiyona sebep olur. Bu durumun en temel sebebi temizliğe yeterince dikkat edilmemesidir. Bunla birlikte uzun süre idrar tutma, bazı doğum kontrol yöntemleri, mesane kateteri, menopoz, ilaç ve kimyasal maddeler sistitin diğer sebepleri arasında yer almaktadır.

Sistit belirtileri nelerdir?

Sistit bir enfeksiyon hastalığı olduğundan dolayı enfeksiyon sebep olduğu belirtiler sıklıkla görülür. Yüksek ateş, terleme, halsizlik, bulantı, kusma bu belirtiler arasında yer alır. Sistitin diğer belirtileri ise sık sık idrara çıkma ve idrarı kesik kesik yapma, idrar yaparken ağrı olması ve bu ağrının kasıktan makata yayılması, idrarın bulanık ve kötü kokulu olması yer alır.

Sistitden korunma yöntemleri nelerdir?

Sistitden ve diğer enfeksiyon hastalıkların çoğundan korunmanın en önemli yöntemi temizliğe önem vermektir. İdrar yolları enfeksiyonlarından korunmak için makat ve genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir. İç çamaşırları düzenli olarak değiştirilmelidir. Sentetik iç çamaşırları tercih edilmemelidir. Tuvaletten sonra temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır. Uzun süre idrar tutulmalıdır. Cinsel ilişki özellikle anal ilişki sırasında ve sonrasında gerekli temizlik önlemleri alınmalıdır. Kadınların ilişki sonrası idrar yapması enfeksiyon bulaşmasını önleyecektir.

Sistit tedavisi nasıldır?

Sistit belirtileri ortaya çıktığında kendi kendinize alabileceğiniz tedbirler mevcuttur. Temizliğe dikkat etmenin yanında kafein ve alkolün azaltılması, sıcak su banyosu, sıvı tüketiminin arttırılması sistitle mücadelede önemlidir. Belirtilerle doktora gidildiğinde bir üroloji uzmanı yaptığı idrar testleri, sistoskopi, kültür incelemeleri sonucunda sistit tanısı konur. En sık tedavi yöntemi bakterilerle mücadelede kullanılan antibiyotik ilaç tedavisidir. Doktorun uyguladığı ilaç tedavisiyle birlikte yaşam alışkanlıklarında yapılacak bazı değişiklikler hastalığın tedavisinde önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 12 gösterim
11 Nisan 2017 Hastalıklar kategorisinde pelin (219 puan) sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 13 gösterim
9 Haziran 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 11 gösterim
27 Mayıs 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 527 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 39 gösterim
5 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 148 gösterim
11 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
21 Mayıs 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
10 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 gösterim
8 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
4 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu

4,908 soru

826 cevap

33 yorum

1,369 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...