faranjit nedir tedavisi

2 beğenilme 0 beğenilmeme
22 gösterim
10 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 Mayıs 2018 TıpDoktoru (10,588 puan) cevapladı
6 Mayıs 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap
Ağız boşluğunun arka kısmına farinks denir. -it eki ise tıp dilinde iltihaplanmalar için kullanılır. Boğaz bölgesindeki iltihaplanmalara faranjit adı verilir. Hastalıklar iki farklı şekilde ortaya çıkabilir. Bir hastalık aniden ortaya çıkıyor ve çok şiddetli seyrediyorsa buna akut hastalık denir. Eğer yavaş yavaş ortaya çıkıyor ve daha hafif seyirli ilerliyorsa buna da kronik hastalık denir. Faranjit akut veya kronik olarak ortaya çıkabilir. Akut faranjit daha çok mikroorganizma faaliyetine bağlı olarak ortaya çıkar. Soğuk algınlığı, grip gibi durumlarda üst solunum  yollarına yerleşen virüsler boğazda iltihaba yani faranjite sebep olur. Bu durumda kişide boğaz ağrısı, ses kısılması, ateş ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Akut faranjit ilaçlar ile tedavi edilebilir. Antibiyotikler, ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, boğaz gargaraları akut faranjit tedavisinde kullanılır.
Sürekli hal almış, boğaza yerleşmiş iltihaplara ise kronik faranjit denir. Bu duruma sürekli sebepler neden olur. Boğaz dokusunun tahriş olması en önemli etkendir. Boğaz kuruluğu, polen alerjileri, saman nezlesi, sigara kullanımı veya yoğun pasif içicilik, alkol kullanımı, asitli içeceklerin fazla kullanımı, hava kirliliği kronik faranjitin nedenleri arasında yer alır. Akira göre daha hafif seyirlidir ve hafif boğaz ağrısı, boğazda takıntı hissi ve kuruluk vardır. Genellikle ateş pek görülmez. Kronik faranjitin tedavisi akuta göre daha uzun sürelidir. Doktorun uyguladığı ilaç tedavisinin yanında hastanın bazı alışkanlıklarını da değiştirmesi gerekir. Sigara ve alkolden uzak durmak, yeme içme alışkanlıklarına dikkat etmek hatta nefes alma alışkanlığı bile önemlidir.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 147 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 19 gösterim
11 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 192 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 520 gösterim
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 47 gösterim
2 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 gösterim
2 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 10 gösterim
30 Haziran 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
29 Haziran 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 8 gösterim
13 Temmuz 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

4,935 soru

824 cevap

32 yorum

1,218 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...