tiroit kanseri nedir

1 beğenilme 0 beğenilmeme
158 gösterim
10 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
4 Haziran 2018 TıpDoktoru (11,288 puan) cevapladı
4 Haziran 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Tiroid kanseri özellikle son yıllarda ülkemizde yaygın hale gelmeye başlamıştır. Farklı kanser türlerinin oluşumunda da olduğu gibi birçok faktör bu durum oluşmasında etkilidir. Genetik özellikler, manyetik alan, mutasyonlar, radyasyon kanser oluşumunda etkilidir. Özellikle çocukluk yaşlarında kanserojen etkilere maruz kalındığında ortaya çıkma ihtimali artmaktadır. Bununla birlikte enfeksiyon hastalıkları ve kimyasal ajanlar da etkilidir. Tiroid bezi için en önemli madde iyottur. Tiroid aktivitesi için iyot gereklidir. Eksik veya fazla iyot tiroidde bozukluklara sebep olabilir.

Tiroid kanserinin belirtileri nelerdir?

Tiroid kanseri pek fazla belirti vermez. Tiroid kanseri yapı bakımından ve verdiği belirtiler ile birçok insanda görülen tiroid nodülü ile benzerlik gösterir. Tiroid nodülleri zararsızdır. Fakat Tiroid kanseri son derece tehlikelidir. Bu yüzden arasındaki farklar tespit edilmelidir. Tiroid bezinde meydana gelen doku büyümeleri vücut yüzeyinden bir veya birkaç kitle olarak hissedilebilir. Aynı zamanda konumu itibarıyla ses tellerine baskı yaparak ses kısıklığı, nefes borusunu etkileyerek nefes darlığı ve yutma güçlüğü gibi belirtiler verebilir. Bu evrede nodül veya kanser ilerlemiş demektir. Tiroid kanseri ayrı olarak boyundaki lenf bezlerinin şişmesine sebep olur.

Tiroid kanseri tedavi yöntemleri nelerdir?

Tiroid kanseri ve diğer kanser türlerinin tedavisi günümüzde mümkündür. Tedavi için en önemli unsur erken teşhistir. Erken teşhis edildiğinde birçok hastalık tedavi edilebilmektedir. Bu yüzden vücudumuzun bize verdiği sinyaller göz ardı edilmemelidir. Yukarıdaki siyatler ile doktora baş vurduğunuzda öncelikle nodül ile kanser arasında ki ayrım yapılarak kesin tanı konur. Bu tanı için kitleden biyopsi örneği, kan testleri ve ultrasonografi görüntüleme yöntemleri kullanılır. Kanser tanısı konduğunda tedavi süreci başlar. Tiroid kanserinde en yaygın tedavi yöntemleri arasında cerrahi yöntemler yer alır. Kanserin ilerleme seviyesine göre tiroid bezinin bir kısmı veya tamamı ameliyatla çıkarılır. Tedavinin devamında radyoaktif iyot uygulaması yapılır. Tiroid kanseri diğer birçok kanser türü gibi son derece tehlikelidir. Fakat erken teşhisi, hastalığın tedavi ve takibinin iyi planlanması ile hastalıkla mücadelede olumlu sonuçlar kaydedilebilir. Tiroid bezi alınan hastalar ilerleyen dönemlerde tiroid hormonlarının ilaçlar ile alır. Bu sayede oluşabilecek hormonal sorunların önüne geçilmiş olur.

-----
* Tiroid: Boğazda iki taraflı bulunan bir iç salgı bezidir. Vücut metabolizmasını düzenleyen hormonların üretiminden sorumludur.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 57 gösterim
11 Aralık 2018 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 7 gösterim
3 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 gösterim
28 Haziran 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 10 gösterim
9 Temmuz 2017 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 10 gösterim
1 Temmuz 2017 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 7 gösterim
22 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
18 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 gösterim
9 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
7 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 12 gösterim
29 Mayıs 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

4,910 soru

824 cevap

32 yorum

1,280 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...