dualite nedir

1 beğenilme 0 beğenilmeme
59 gösterim
11 Temmuz 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
17 Mayıs 2018 Turgut (1,701 puan) cevapladı
18 Mayıs 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Dualite kelime anlamı olarak ikilik, 2 li denge, ikilem gibi bir anlamı olsa da genel olarak pek çok alanda kullanılmaktadır. Bunların başında matematik, felsefe, teoloji gibi farklı bilimsel alan gelir. Kelimenin kökü latince olup Duo yani iki kelimesinden türetilmiştir. Anlam olarak zıtlık ve ahenk prensibinin bir arada dengede kalma mücadelesi diyebiliriz. Temelde hareket dediğimiz olgunun ana prensibini oluşturur. Bizim evrenimize has bir durumdur. Dualite prensibinin yansımalarını bizler madde âleminin kendisi olarak görürüz. Bu ne demektir. Dualite temel olarak iki zıt kutbun, yani pozitif ve negatif olanların sürekli dengeye gelme mücadelesi ve itilimi diyebiliriz.  Dualite ile ilgili en doygun ve anlamlı bilgiyi Dr. Bedri Ruhselman tarafından derlenen İlahi Nizam ve Kâinat isimli kitap da bulabilirsiniz.  

Ruh ve madde ilişkisinin bizim âlemimizdeki hareket unsurunu Dualite oluşturur. Bunu şu şekilde açıklamak gerekirse ; her maddi yapının temel özelliği biri pozitif, diğeri negatif olan iki kutbu vardır. Bu iki zıt değerin bir arda bulunarak oluşturduğu yapıya birim ünite denir.  Burada önemli bir bilgiyi daha bilgilerinize açmak gerekir. Her kutbun da aynı zamanda kendi içinde birer kutupsa özellik taşıdığı gerçeğidir. Yani siz bir mıknatıs çubuğunu aldığınızda, bunu ortadan ikiye böldüğünüz zaman, yine iki farklı kutup oluştuğunu göreceksiniz. Bu sonsuz bölüme kadar bu şekilde gidecektir. Bu aynı zamanda zıtların birliği ifadesin bir açıdan açıklaması olur.

Dualite her şeyde vardır. Sadece form haline gelmiş madde değil, fikirlerde, duygularda, hislerde, canlı beden yapılarında hatta sosyo ekonomik yapılarda yani kısaca görüp, görebileceğimiz her şeyde bu prensip geçerlidir.  Dualite mekanizması olmazsa madde de olmaz. Form haline gelemez. 

Hareket değimiz şey de maddeyi oluşturan değerler bütünü olan Dualite ilkesinin Değer Farklanma Prensibine göre oluşmaktadır. Burada izi zıt değerin tam orta noktası olan nötr dediğimiz yüksüz alan bulunmaktadır. Ve iki zıt değerden sürekli olarak birbirlerine değer artışı olmaktadır. Dışarıdan maddeye gelen tesirler ile iki kutup arasında değer değişimi meydana gelir. Bu da bizim hareket değimiz şeyi oluşturur. Dengenin bozulması ile meydana gelen hareket karmaşasını bizler tüm maddi yapılarda görürüz. Fizik maddenin kaba kısmından çok seyyal kısmı değimiz duygu unsurundan bir örnek verebiliriz.

İnsanların duygu değişimlerini göz önüne getirdiğinizde, bu duygunun yaydığı etkinin pozitif veya negatif tarafta dengelendiğini hemen anlarsınız. Sürekli bir şekilde dengeye gelme meselesi vardır. Bizler kızgınlık, endişe, korku gibi düşük değerli duyguları negatif, sevgi, empati, sempati, hoşgörü vb. gibi duyguları da pozitif değerler olarak biliriz. Ve bizlerin bir olay ve durma karşı vermiş olduğumuz tepkileri pozitif tarafta tutmak için hayatlar harcarız. İşte tüm bu kendini bilme çalışmaları, uygulamaları bu yüzdendir. Pozitifte kalmak. Kişi elbette negatif denge unsurlarını da seçebilir ve nitekim de seçmektedir. Hatta biz bu tarz örnekleri genel olarak ülkelerin ilişkilerinde görmekteyiz. İnsan öldürmeyi tüm dinler yasaklamıştır ama ülkelerin çıkarları söz konusu olduğunda bu yasağa bakış açısı geçersiz olur.

Dünyada insanın gelişimi için var olan en büyük iki kutuptan biri nefsaniyet yani ego, diğeri Vicdandır. Nefsaniyet karşısında Vicdan bulunmaktadır. Kişi odur ki Dualite dengesini hep vicdandan yana kursun! Asıl cennetlik kişi denilen kavramın da açıklaması bu şekildedir. Tekâmül dediğimiz bu nurlu yolun, bu gezegendeki en büyük çabası, eforu burada ortaya çıkar. Nefs ve Vicdan mücadelesi.

Son olarak burada yazan tüm bilgileri çok daha detaylı olarak İlahi Nizam ve Kainat isimli bilgi kitabında bulabilirsiniz.

İlgili bir soru bulunamadı

4,935 soru

824 cevap

32 yorum

1,215 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...