uht süt nedir

0 beğenilme 0 beğenilmeme
10 gösterim
14 Temmuz 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
20 Mart 2018 enginozturk (312 puan) cevapladı
21 Mart 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap
UHT Süt, 4 ay boyunca ambalajı açılmadığı takdirde tazeliğini ve ilk günkü doğallığını koruyarak saklanması sağlanan sütlere denir. Bu sütler bazı işlemlerden geçmek zorundadır.

UHT aslında bir İngilizce terimin kısaltmasıdır. Ultra High Temperature sözcüklerinin baş harflerinden oluşur. Türkçe karşılığı Ultra Yüksek Isı olarak çevrilebilir. UHT Süt, modern bir UHT tesisisinde sütün kapalı bir sistem içerisinde dolaşarak ön ısıtma, yüksek ısı, homojenizasyon, soğutma ve aseptik olarak paketlenme aşamalarının gerçekletiğini belirtir.

Ortalama 2 - 4 saniye aralığında sütün 135°C ile 150°C aralığına ısıtılmasının ardından, çok hızlı bir şekilde oda sıcaklığına soğutulma işlemi gerçekleştiriliyor. UHT süt dolum işlemleri ise dış etkenlerden uzak, kapalı bir sistem içerisinde gerçekleştiriliyor.

Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi ardından sütün içerisinde bulunan zararlı ve sütün bozulmasına neden olabilecek tüm mikroorganizmalar yok edilerek, süt dağıtıma uygun hale getirilir.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 1 gösterim
1 Haziran 2017 Rüya Tabirleri kategorisinde misafir sordu

4,935 soru

824 cevap

32 yorum

1,215 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...