Bilgisayar alırken nelere dikkat etmek gerekir?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
30 gösterim
11 Nisan 2018 Teknoloji kategorisinde Kararsız sordu
Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum. Nelere dikkat etmem gerekir?

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 Nisan 2018 mmsarica (417 puan) cevapladı
11 Nisan 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap
Aslında bu sorunun en doğru cevabını verirken daha fazla bilgiye ihtiyaç vardır. Ancak yeni bir bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken konular temelde ortak bir noktayı işaret eder. Bilgisayar seçiminde en önemli konu, onu ne amaçla kullanacağımızdır. Her bilgisayar her işi yapamayacağı gibi ihtiyacımızdan daha yüksek performanstaki bir bilgisayar da boş yere verilen para anlamına gelecektir.

Amaca hizmet edecek donanımda bir bilgisayar almak her zaman birinci öncelikte olmalıdır. Oyun oynamak için bir bilgisayar seçiyorsak ve bilgisayarın yer değiştirmesi gerekli olmayacaksa kesinlikle harici ekran kartı olan bir masaüstü bilgisayar doğru tercih olacaktır. İş hayatında toplantılara götüreceğiniz, otelde veya araçta da kullanmanız gerekebilecek bir bilgisayara ihtiyacınız varsa daha az enerji tüketen bir dizüstü bilgisayar tercih edebilirsiniz.

Bilgisayar seçerken dikkat edilmesi gereken konular arasında ikinci sırada, yeni teknolojileri barındırmasıdır. Günümüzde teknoloji çok hızlı ilerlediğinden bilgisayarlar yeni bile olsalar kısa zamanda ihtiyaçları karşılamaz hale gelebilmektedir. Bugün pek çok firma ellerinde kalan bir önceki nesil teknolojiyi barındıran ürünleri uygun fiyatlı olduklarını iddia eden indirim reklamlarıyla satmaya çalışmaktadır. Yeni bilgisayar alırken en üstün performans olmasa da en son teknolojiyi ufak fiyat farklarına tercih etmek doğru olacaktır.

Maliyet de elbette ki bilgisayar seçerken değerlendirilmesi gereken bir konudur. Çoğunlukla aynı donanım özelliklerindeki farklı markaların fiyatları birbirlerine yakındır. Kendini satış sonrasındaki hizmetleriyle de ispat etmiş markaların fiyatları bir miktar yüksek olsa da elektronik ürünlerin arıza yapabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle servis konusunda güvenilir markaların ürünlerini fiyatı biraz daha yüksek olsa da tercih etmek mantıklı olacaktır.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 85 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 24 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 31 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 153 gösterim
28 Temmuz 2018 Diğer kategorisinde Firuze sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 47 gösterim
18 Nisan 2018 Teknoloji kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 26 gösterim
9 Nisan 2018 Teknoloji kategorisinde misafir sordu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 24 gösterim
3 Nisan 2017 Teknoloji kategorisinde Irmak arıcı sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 31 gösterim
15 Şubat 2017 Teknoloji kategorisinde sahra sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 35 gösterim
30 Kasım 2016 Teknoloji kategorisinde BilenAbla (21,141 puan) sordu

4,908 soru

826 cevap

33 yorum

1,369 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...