Kadınlarda Yumurtlama Olmaması Nedenleri Nelerdir?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
245 gösterim
28 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde Hilal sordu
Merhaba hocam, yumurtlama sorunlarıyla ilgili bilgi verir misiniz? Acil cevap bekliyorum

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Mayıs 2018 BilenAbla (21,139 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap

Dünyaya gelen bütün kadınlarda belli bir yumurtlama kapasitesi mevcuttur. Bu yumurtlama devamlılığı kadının yumurtlama potansiyelini gösterir. Daha henüz ergenlik döneminde başlayan bu yumurtlama döngüsü her ay devam etmekle beraber yumurtlama olmaması kadının menopoz dönemine kadar sürmektedir.

Kadının doğumundan sonraki ergenlik ve menopoz dönemlerine üreme dönemi denmektedir. Daha yeni ergenliğe girildiğinde ve daha yeni menopoza girildiğinde değişkenlik ve düzensizlik gözükebilen bu durum aradan 1-2 yıl geçtikten sonra normal halini almaktadır. Yumurtlama işlevi hormonlar tarafından gerçekleştiği için kişiden kişiye göre ve fiziksel, ruhsal bağlantıya göre değişmektedir.

Yumurtlamanın aksayacağı ya da olmamasına sebep olacağı durumlardan bazıları ise depresyon, stres ve bazı psikolojik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca kişinin fiziksel açıdan değişimi de bunlara örnek olarak gösterilebilir. Yumurtanın düzenini bozan durumlara verilecek daha birçok örnek vardır. Kronik ve genetik rahatsızlıklar da buna örnek olarak gösterilebilir. Bu durumlar göz önünde bulundurularak adet dönemi gecikebilir veya olmayabilir.

Yumurtlama Olmamasının Belirtileri

Bunlara örnek verecek olursak en açık olay adet kanamasının beklenen ayda yaşanmaması olacaktır. Ayrıca normalden çok daha fazla kanama olması ve adet dönemleri arasındaki sürenin uzunluğu da buna örnektir. Bunun yanında sürekli olarak cinsel ilişki yaşayıp fakat bir gebelik belirtisi görmeme durumu da yumurtlama olmamasının açık örneğidir.

Adet döneminde olduğunu anlayabilmek için birçok sebep vardır. Bunlar; vücut sıcaklığının artması karın ve kasıkta ağrılar göğüslerde ağrı ve cinsel açıdan istekte olmak olarak örneklendirilebilir. Anlayacağınız yumurtlamama olayını düzenli adet olup olmama durumunuzdan anlayabilmektesinizdir. Adet hep düzensiz oluyor ya da hiç adet olunmuyor ise yumurtlama olmaması gibi bir durumla karşı karşıyasınız demektir..

Yumurtlama Olmayışının Tanımı

Yumurtlama olmaması durumunu bir kadının kendi kendine anlama olasılığı yoktur. Anlayabilmek için adet kanaması olmaması ve adet yaşamasına rağmen bunun düzensiz olması nedeniyle doktora başvurmakta olan kadınların yumurtlama testine girmesi gerekmektedir. Böyle şeyler yaşayan kadınların doktora başvurması sonrasında gerekli testler yapılır ve kadının yumurtlama ihtimaline bakılarak bir sonuç belirlenir.

Yumurtlamama Durumlarında Uygulanacak Tedavi

Yumurtlamama gibi durumlarda bazı uygulanmakta olan tedavi işlemleri vardır. Fakat bu tedaviler uygulanmadan önce bazı belirlenmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlar; Kadının yaşı, gebe olmak isteyip istememe durumu ve kadının başka bir ciddi hastalığı olup olmadığı konusunda sorulacak bazı sorulardır.

Kadının gebe kalmasını sağlamak için yumurta büyütme tedavisi ve yumurtlama olmaması tedavileri gibi tedaviler uygulanarak kişinin gebe kalması sağlanabilir. Eğer ki kadın gebe kalmak istemiyor ise bunun içinde hormon seviyesi düzenleyici ilaçlar verilerek adet düzeni sağlanır ve kadın gebe kalmasa da düzenli adet süreleri geçirir.

Yumurtlama Olmadan Gebelik Elde Etmek

Bir kadının çocuk sahibi olabilmesi için gebe kalması gerekmektedir. Gebe kalabilmek için erkeği spermi ile kadının yumurtasının birleşme sonucu döllenmesi lazım. Bu sperm hücreleri ve döllenme olmaz ise gebelik durumunun olabilmesi imkansızdır. Yumurtlama Olmaması ihtimali olan kadınların gebe kalabilmesi için tedavi görmeleri gerekmektedir.

Yumurtlama Olmadan Adet Görmek Mümkün Mü?

Her ay düzenli olarak adet geçiren ve bu adetlerde aşırı kanama gözükmeyen kadınlarda yumurtlama sıkıntısına rastlanmamaktadır. Östrojen hormonun salgılanması durumu yumurta hücrelerini içinde biriktirmekte olan kesenin yumurtlamak amacı ile büyüme göstermesi durumda olmaktadır. Bu hormonlar salgılandığı sürece rahim içi tabaka kalınlaşır ve gebelik için gerekli ortam hazırlanır. Bu işlemin gerçekleşmesi sonrasında östrojen hormonunda azalma ve progesteron hormonunda ise artma meydana gelmektedir. Yumurtlama işleminden 14 gün kadar süre geçtikten sonra ise progesteron hormunu azalmakta ve kanama başlamaktadır.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 55 gösterim
28 Mayıs 2018 Tıbbi Terimler kategorisinde Ayşegül sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 438 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 526 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 38 gösterim
5 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 31 gösterim
24 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 13 gösterim
9 Aralık 2018 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 9 gösterim
9 Aralık 2018 Nedir? kategorisinde misafir sordu

4,910 soru

824 cevap

32 yorum

1,280 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...