Tüp Bebek Tedavisinde Ne Kadar Zaman Ara Verilir?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
29 gösterim
28 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde Neriman sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Mayıs 2018 BilenAbla (21,139 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap

Tüp Bebek Denemeleri Arasında Kaç Ay Verilmekte

Herhangi bir tüp bebek başvurusundan sonra eğer gebelik elde edilmemişse ortalama 2 ya da 3 ay bekledikten sonra bu başvuruyu tekrar yapıp tekrar tüp bebek yapabilirsiniz bu aralarda kadının bir kereliğine adet görmesi gerekmektedir ve yeterlidir.  Ancak tüp bebek sırasında yumurtalıklarda OHSS ya da kist gelişmesi veya başka bir sorun çıktıysa, problem geçene kadar herhangi bir deneme yapmamak gerekir. Özellikle tedavi uygulanmadan önce ki kullanılan ilaçlar kist yapabilmekte ilacın kullanılma amacı ise yumurtaların gelişmesi ve tüp bebek tedavisinde olumlu etkiler yaratabilmesi. Bu durumda oluşacak veya oluşmuş olan kistler zamanla kaybolup gidecektir yani geçicidir. Bu açıdan özel bir tedaviye gerek yoktur. Bu zamanda kistler kaybolmadan yeni bir deneme yapmak kişinin kistlerini büyütür daha fazla genişlemesine yol açar ve geçme süresi de uzamış olur.

 Tüp Bebek

Tüp bebek, kısaca özetlemek gerekirse; erkek ve kadının vücutlarından alınan erkeğe ve kadın ait üreme hücrelerinin dış ortamda döllenerek gelişme işlemine denir. Tüp bebek; kadı ve erkeğin örneklerini vermiş olduğu üreme hücrelerinin vücut sıcaklığında, uygun bir ortamda yani vücut sıcaklığında 48 saat bekletildikten sonra oluşan bu döllenmenin yarısı oluşur. Bu döllenen yumurtalara embriyo denir cenin oluşur yani ve son hedef de gerçekleştirilerek kadının rahmine yerleştirilir.

Katater yardımı ile embriyo rahim ağzından içeri yerleştirilir, bu işlemin adına embriyo transferi denir. Bu işlemlerin sonucunda gebelik oranı kadında yaklaşık %50`dir ve kötü bir sonuç ortaya çıkmaz. Gebeliklerin sonrası düşükle sonuçlanmaktadır. Tedavi sonuçlarını alan ve bebeği olan kişilerin oranı yaklaşık %40`tır. Bu oranlar özel bakımlar sonucu çiftlerin çoğunda %70 ila %80 oranına çıkar. Geriye kalan oran yaklaşık %20 ila 30 dur bu grupta büyük teknolojilere rağmen günümüzde bebek sahibi olamazlar. Gonal-F, puregon, fostimon, menojur gibi kadın tedavisinde çeşitli ilaçlarla kadının yumurtalarının gelişmesini ve uyarılarak döllenmeye hazır hale getirmesini sağlar. Yumurtalıların bu ilaçlar ile uyarılmasını sağlamanın amacı, embriyoyu rahim içinde yerleşmesini yani embriyo transferini yapmaktır.

Gerektiğinden Uzun Ara Vermek İsteyenler İçin

Yirmi ila otuz yaş arasında olup yani genç olup, sırf maddi durumlardan dolayı tüp bebek denemesini uzatmak istiyorsanız sizin için iyi olmaz fakat, kadın geç ise yani yirmili otuzlu yaşlarda ise ve yumurtalık kapasitesi iyi ise bundan bir zarar görmeyerek tedaviye devam edebilirler. Yumurtalıkta ki azalma yaklaşık 30 ila 35 yaşları arasında azalma gösterir ve gebelik oranı düşer düşen bu gebelik oranında yumurtalıkların kalitesi düşer ve buna bağlı olarak tüp bebek oranı da düşer. Ancak bazılarında 30 ila 35 yaşını da beklemeden daha erken yaşlarda da düşüşler görülebilir bu yüzden elinizi çabuk tutmanız lazımdır. Bu konuda doktorunuzdan yardım alın ve bilgi edinin. Erken başlayan bu yumurtalık azalmasında tabi ki erken başladığınız tüp bebek tedavisinde ara vermeniz gerekmektedir.

İleri Yaşta Tüp Bebek Tedavisi

İleri yaştan kastımız bu konuda kadınlarda; 35 yaş üzeri ev 40 yaş üzeri civarı oluyor. Tüp bebek tedavisinde verilen ara bu durumda oldukça kısa tutulmalıdır. Çünkü yaşı bu noktaya gelmiş kadınlar 3 ila 6 ay arası kıymete binmiştir. Ayların süresi uzadıkça yumurtalığınızın kapasitesi düşer ve yumurtaların gelişimi azalır bu yumurta kapasitesine (over rezevi)denir. Bu tür kişilerde ara verilmişse ve kist gibi problemler yoksa tüp bebeği tedavisi veya denemesi devam edilmesi gerekmektedir. Tüp bebek isteyen kişinin bu dönemde sadece bir kere regl olması yeterli olacaktır. Regl ardından tedaviye devam edilir.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 31 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 3,226 gösterim
18 Nisan 2018 Diğer kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 2 beğenilmeme
1 cevap 25 gösterim
30 Kasım 2016 Nedir? kategorisinde BilenAbla (21,139 puan) sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 30 gösterim
30 Kasım 2016 Tarih kategorisinde BilenAbla (21,139 puan) sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 34 gösterim
14 Temmuz 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 gösterim
3 Temmuz 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 10 gösterim
13 Mayıs 2017 Rüya Tabirleri kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 13,656 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 4 gösterim
3 Temmuz 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 7 gösterim
6 Nisan 2017 Nedir? kategorisinde Soranzinyo (196 puan) sordu

4,910 soru

824 cevap

32 yorum

1,280 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...