Üreterosel Nedir? Belirtileri ve Tedavisi?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
161 gösterim
28 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde Şahsenem sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Mayıs 2018 BilenAbla (21,139 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap

Anne karnında iken anlaşılabilen üreterosel , gebe  anne adayında görülecek idrar yolu enfeksiyonuna bağlı halsizlik , ateş ve idrar yapma güçlüğü sonucu görülmektedir.

Üreterosel , üreter adı altında oluşan bir hastalık türü olarak bilinmektedir. Üreter böbrekten idrar kesesine inen yola verilen isimdir. Üreterosel de idrar kesesine inen yolun böbrekten süzen idrarın depolanıp dışarı atıldığı yer ile birleşim yerinde , üreter mukozasından oluşmakta olup böbrekten süzen bu idrarın depolanarak dışarı atıldığı yer içine sarkan bir kese oluşmasına denmektedir. Bu durum sonucu ile mesaneye olan idrar çıkışı zorlaşır ve hatta mesaneden engel çıkışına engel olmaktadır. Bu bir tür gelişim kusuru olaraktan , çift boşaltıcı sistemle beraber görülmektedir.

Ultrasonografi Nasıl Tespit Edilir ?

Belirtilen bu hastalık türü anne karnındaki bebek için çekilen ultrasonografi sonucu görebilmektedir. Görülecek bu ultrasonografi ile kişilerin hasta oldukları önceden tespit edilir ve sorunlar büyütülmeden halledilebilir.

Üretrosel Bilim Adamları Tarafından Belirtileri

Üretrosalin belirtileri de bu türdeki diğer hastalıklar gibi çok yetersiz kalmaktadır ve hastalığın nasıl nereden geldiğini anlamak oldukça zordur. Gerekçeleri ile deneyimli olan ve işinin ehli olan ürologlar bile hastalığın nasıl geliştiğini anlayamamaktadırlar. Sadece vücut içersinde oluşan bazı hallere göre yorumlar yaparlar ve bu yorumlarda genel itibari ile doğruları gösterir yapılan yorumlardan birisi basınç farklılıkları ve diğerleri de genel olarak gözle görülebilen ve acı çekere anlaşılabilen şeylerdir. Bu belirtileri bu bilim adamlar insan halleri ile anlarlar ve çok fazla yorum yapamazlar. örnek olarak bir hastanın bu acıdan dolayı topalladığını görerek teşhis koymuşturlar ve genel itibar ile bir kere daha belirmek istiyorum ki doğru çıkmıştır. Hastalığın doğal etkilerine rağmen bu belki de hatada olabilir ve bazen bu belirtiler arasında yanlışlarda olabilir fakat belirtiler görülen yöndedir.

Üreterosel Tedavisi

Üreteroselin tedavisi bazı belli başlı belirtilerin sonunda gerçekleştirilmektedir. Günümüzde yapılabilecek olan cerrahi yöntemler yalnızca, Çevresinde olan dokuda patolojik etkisi olabilen ufak boyutlu üreterosel sonra, sistokopi boşluğu ile obliterasyonu gerçekleştirebilmektedir. Özel bir optik cihaz ile yapılacak olan cerrahi işlem için idrar dolaşımından çevirerek kaviteüreterosel kapatılır. Ancak çevredeki doku ile patolojik bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Patolojik çıkıntı cerrahi açısından oldukça iyi bir avantaj sağlamaktadır. Bu operasyon gerçekleştirilirken, belin bulunduğu bölgede cilt insizyon sonrası, künt ve keskin lokalize üretmektedir.  Anormal şekilde olan bir çıkıntı tarafından vurgulanmakta olan sol üstünde bir neşter ile kesilmektedir. Bu operasyon tabakalı olan dikiş yaraları ayrıca bir de bandaj uygulayarak bitmektedir. Yani bu üreteroselin tedavisi için cerrahi bir yardım almak zorundasınız.

Üreterosel Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle bu rahatsızlık anne karnındayken tespite edilebilir. Bebeğin idrar yapmasını güçleştiren bu rahatsızlık doğum sırasında bebek de idrar yolu enfeksiyonuyla birlikte halsizlik, ateş yani huzursuz durumlar görülebilir.

Üreterosel Tanısı Nasıl Konulur?

Anne karnında tespit edilen üretosel ultrasonografiyle tespit edilip erken teşhis edilebilir ve cerrahi işlemlere önceden müdahale edebilirsiniz.

Üreterosel Tedavisi Nedir?

Üretrosel tedavisi cerrahidir. Bu tedaviyle beraber üreterosel çıkarılır. Sonrasında üreterin girdiği yer yeniden yapılandırılmaktadır. İdrar borularının yani üretelerlerin birinde veya ikisinde en uç bölümün kist biçimiyle birlikte genişlemesi durumunda belli olan doğumsal biçim bozukluğu. Genişleme idrar kesesine açılan bölümde ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı idrar borusu kesesi boşluğa doğru yayılmıştır.  Üreterosel olan kişinin idrar akışında tıkanıklar yaşaması beklenir. Ayrıca da sürekli idrar yolunda iltihaplanma olur.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 194 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 526 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 31 gösterim
24 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 438 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 38 gösterim
5 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 20 gösterim
11 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 25 gösterim
10 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 52 gösterim
2 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 gösterim
2 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 10 gösterim
30 Haziran 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu

4,910 soru

824 cevap

32 yorum

1,280 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...