Yumurtlama Dönemi Belirtileri Nelerdir?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
56 gösterim
28 Mayıs 2018 Tıbbi Terimler kategorisinde Ayşegül sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Mayıs 2018 BilenAbla (21,141 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap

Rahim İçi Sıvı Değişimi:

Yumurtanın akına da benzemekte olan bu servikal sıvı, Yumurtlama Dönemi yaklaştığınızı belirten ya da yumurtlama olayını gerçekleştirdiğinizi belirten şeydir. Yumurtlama işlemi genele baktığımız zaman tam olarak sıvının en yoğun olarak aktığı günde gerçekleşmektedir.

Vücut Isısındaki Sıcaklık Değişimi:

Çoğu kadının yumurtlama gerçekleşmeden hemen önce vücut ısısında bir sabitlik göreceksiniz. Yumurtlama dönemine girdikçe kadının vücut ısısı git gide daha da düşecektir. Fakat şöyle bir durum var ki yumurtlama gerçekleştikten sonra kadının vücut ısısında ciddi bir artık olacaktır. Sıcaklık artışının yaşanması yumurtlama işleminin gerçekleşmiş olmasının bir belirtisi olarak gözükmektedir.

Aylar içerisinde belirli günlerde vücudunuzda yaşanacak olan vücut ısısı değişimlerinden kaynaklanarak yumurtlama zamanınızın geldiğini anlayabilirsiniz.

Servikal Pozisyonu Ve Sertliğinde Değişim:

Kadınlar yumurtlama anlamında rahim kısmında oldukça fazla sayıda değişikliklere maruz kalır. Kadında yumurtlamanın olduğu zamanlar da bu serviks dokusunda bir yumuşaklık ve yükseklik tarzından değişimler olacaktır. Ayrıca bunların yanında ıslaklıkta bulunacaktır. Birçok kadın tarafından bu serviks olayı oldukça normal bir şey olarak gözükmektedir. Yumurtlama sırasında meydana gelmekte olan bu değişiklikleri ayırt edebilmek adına vücudun incelenmesi biraz zaman alabilmektedir.

Ovulasyon İkincil İşaretleri

Kadınlarda görülmekte olan bu belirtilerin yanında daha farklı yumurtlama belirtileri de bulunmaktadır. İkincil belirtiler olarak adlandırılan bu belirtiler her kadında sürekli olarak gözüken belirtiler değildir. Bu belirtiler şunlardır;

  • Lekelenme
  • Meme hassasiyeti
  • Karında şişkinlik
  • Cinsel isteğin artması
  • Pelvis çevresinde hissedilen kramp ve ağrı
  • Koku tat ya da görme yüksek anlamda bir artış

Yumurtlama döneminde bu gelişmeleri takip etmeniz ve gerekli konulara hassasiyet ile yaklaşmanızda fayda vardır. Aksi taktirde ilk sıralarda bazı belli başlı sorunlar yaşayabilirsiniz. Günler ilerledikçe kendinizde fark edebilirsiniz.

Yumurtlama Dönemi Tarihini Hesaplama

Bazal vücut ısınız büyük ihtimal ile sizin yumurtlama dönemi içerisinde bulunduğunu gösteriyor olmasına rağmen , yapacağınız not almalar , çeşitli kayıtlar ilk ay pek bir işe yaramayacaktır. Bu kayıtlarda yapacağınız uzun bir kayıt dönemi işe yaramaktadır. Bu işlemi uzun süre yapmanız dahilinde , Yumurtlama dönemi girip girmediğini artık alışıla gelmiş belirtilerden yola çıkarak kendinizde anlamanız mümkündür.  Bu dahilde hamile kalmanız adına cinsel ilişkiye girmeniz gereken günü sizde hesaplayabilme şansını elde edersiniz.

Fakat bu kapsam dahilinde , hasta olduğunuz günleri sabah kalkar kalkmaz ölçerek not etmeniz bir değer katmayacaktır. Nedeni ise hastalığınızda vücut ısınız değişkenlik gösterecektir. Buda size yumurtlama döneminiz için kesin bir bilgi vermeyecektir.

Not almanızın yararlarından birisi ise , sağlığınız veya doğurganlığınız adına olumsuz durum teşkil edecek herhangi bir durumun , doktorunuz tarafından da erkenden teşhis edilmesine yol açacaktır. Mesela yumurtlama dönemi ve adet dönemlerinin birbirine çok yakın süreler arasında yaşanıyor olması durumunda , hormanal bozukluk yaşıyor olmanız mümkündür.

Yumurtlama Dönemimi Belirledim Cinsel İlişkiye Ne Zamana Girmeliyim ?

Hamilelik adına en verimli döneminiz yumurtlama zamanını yaşamadan 2 veyahut 3 gün öncesidir. Tabi gebelik şansınızı arttırmak adına bu süreyi daha erkene de alabilirsiniz. Daha önce görülen ve bilinen durumlara göre yumurtlama döneminden 1 hafta önce cinsel ilişkiye girmiş olduğu halde gebelik yaşayan kişiler görülmüştür. Bu süreç içerisinde gebe kalma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Bu süreç içerisinde spermler  insan vücudu içerisinde ve oyumlarda 1 haftaya yakın olarak canlı kalmaktadır. Bu zaman içerisinde hamile kalma oranları oldukça yüksektir. Hafta içinde 2 veya 3 kere cinsel ilişki yaşamanız bu dönem içerisinde gebe kalma olasılığını arttırmaktadır.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 248 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 439 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 527 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 39 gösterim
5 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 56 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 55 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 gösterim
14 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

4,908 soru

826 cevap

33 yorum

1,369 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...