Yumurtlama Nedir? Kaç Gün Sürer? Nasıl Gerçekleşir?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
50 gösterim
28 Mayıs 2018 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu
28 Mayıs 2018 BilenAbla yeniden etikenlendirildi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Mayıs 2018 BilenAbla (21,141 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap

Yumurtlama Nedir ?

Yumurtlamanın bir diğer adı ovulasyon olarak bilinmektedir. Ovulasyon büyüyen yumurta kesesinin çatlaması ve dahilinde serbest kalması sonucunda keseden yumurtanın çıkmasına denmektedir. Rahim, Rahim mukozası ile yumurtaya hazırlanmaktadır. Bu durum kapsamında genel olarak yarım gün ile tam gün arasında bir süre içerisinde yumurta yaşamını sürdürmektedir. Döllenmenin sağlanamaması halinde kan , adet dönemi boyunca akıntı şeklinde dışarı akışını gerçekleştirir. Eğer ki döllenme oluşmuşsa yumurta 1 ila 1 buçuk hafta arasında rahim duvarına yerleşir. Sağlık sorunu bulunmayan her kadın bireyde bu durum her ay düzenli gerçekleşmektedir.

Yumurtlama Nasıl Gerçekleşmektedir ?

Adet dönemini düzenli olarak yaşayan bayanlarda , adet kanamasının başlama sürecinden 14 gün önce gerçekleşmesi veyahut tam tersi olarak yaşanması görülmektedir. 29 gün adet dönemi geçiren bir kadın birey için yumurtlama 15. Dönemde gerçekleşmektedir.

Çift belirledikleri tarihten 2 veya 3 gün önce hafta içerisinde 2 ila 3 gün içinde bir olaraktan cinsel ilişkiye girer ve bu süreci başlatır. Adet sürecine girmeden 1 hafta içerisinde girilen 2 ile 3 gün arasındaki her ilişki yumurtlama şansını arttırma niteliğindedir. Fakat her gün ilişkiye girmek sperm sayısının azalmasına sebep olacağı için önerilmemektedir. 2 ila 3 gün aralıklı olarak yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Yumurtlama Süresi Kaçtır ?

Kadın bireylerde yumurtlama adet döngüsünün 14 gün öncesine veya sonrasına denk gelmektedir. Yani döngünün ortalarına denk gelmektedir. 28 gün adet gören bir bayanda yumurtlama 14. Gün gerçekleşmektedir. Daha geç görülmesi dahilinde yumurtlamada daha geç görülecektir.

Yumurtlama süresi birkaç gün ile sınırlandırılabilecek bir durum değildir. Bu ani bir durumdur 24 saat için yumurtlama olur. Bunun sebebi ise yumurta hücresinin 24 saat yaşayabilmesidir. Yumurtlamanın oluşmasından yaklaşık 24 saat sonra ilişki olması dahilinde de gebelik görülebilir. Fakat bu durum 24 saati geçerse gebelik görülmeyecektir. Yumurta hücresi 24 saatten uzun yaşam sürdürmemektedir.

Erkek sperm hücresi 72 saat gibi ortalama bir süre yaşam sürdürür. İlişkiye 2 veya 3 gün önceden girilmesi dahilinde bile yumurtlamanın 2 ila 3 gün içerisinde oluşması spermin yumurta hücresini döllemesine yetecektir. Örnek verilmek gerekirse 14 ünde yumurtlama gerçekleştiren birisi için ayın 11’i ile 15’i arasında gebe kalma şansı sürmektedir. Ortalama olarak 5 gün gibi bir süreçle gebelik süresi karşımıza çıkmaktadır. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin ilişkiye adetin orta döneminde hafta boyu 2 ila 3 günde bir ilişkiye girmesi gerekmektedir. 2 günde bir yapmaları dahilinde şansları daha da artacaktır. Fakat her gün ilişkiye girmenizi önermemekteyiz. Bunun nedeni sperminizde oluşan azalmalardır.

Yumurtlama her adet döneminde 1 kere gerçekleşmektedir. Yumurta oluşum sansı her ay bir kere ele geçmektedir. İki yumurtlama olması dahilinde yumurtalardan birisi sadece ayakta kalabilecektir.

Yumurtlama Gününe Göre İlişkiye Girmek Gebe Kalmayı Kolaylaştırır Mı ?

Yapılan araştırmalar doğrultusunda çift arasında girilen tek ilişki sonucu gebe kalma ihtimali %25’tir. Bu sebep dolayısıyla çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimizin , bayan bireylerin adet gününü planlamasını ve bu süreçte ilişkiye girerek gebe kalma şansını arttırması önemlidir.

Adet günü kadından kadına değişmektedir kimisinde 28 iken kimisinde 35’dir. Kadınlarda genellikle adet dönemi 24 ile 35 gün arasında değişmektedir. Yumurtlama ise genellikle 11. Gün ile 21. Gün arasında gerçekleşmektedir. Yumurtlamanın her kadında adetin 14. Günü gerçekleştiği bilgisi doğru değildir. Bu değişim göstermektedir.

Sağlıklı Yumurtlama Takibi Nasıl Yapılmakta ?

Yumurta hücresini içinde barındıran küçük keseciklere folikül denilir. Bu foliküller kadın yumurtalıklarında oldukça fazla sayıda bulunmaktadır. Her adet döngüsü içerisinde içlerinden bir tanesi büyür ve çatlar. Bu sayede içerisindeki yumurta hücresi atılır. Bu ölçüm yumurtalıkta büyümekte olan folikülün büyüme aşamasıdır.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 56 gösterim
28 Mayıs 2018 Tıbbi Terimler kategorisinde Ayşegül sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 23 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 248 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 19 gösterim
8 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 98 gösterim
12 Nisan 2017 Biyoloji kategorisinde Ahmet P. (108 puan) sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 32 gösterim
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 71 gösterim
4 Nisan 2017 Biyoloji kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 20 gösterim
13 Mart 2017 Diğer kategorisinde aleyna sordu

4,908 soru

826 cevap

33 yorum

1,369 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...