Yumurtlama olmadan gebe kalınır mı?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
32 gösterim
28 Mayıs 2018 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu
28 Mayıs 2018 BilenAbla yeniden etikenlendirildi

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Mayıs 2018 BilenAbla (21,141 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap

Yumurtlama Olmadan Gebe Kalınır Mı?

Yumurtlama yapmayan bir kadının gebe olma ihtimali var mı? Yumurtlama olmazsa gebe kalabilir miyim? Gibi sorularla birçok kez karşılaşmaktayız. Fakat sorulan bu sorulardan önce açıklamamız gereken bir konu var ise o da hamileliktir. Her kadın mutlu bir yuva kurup annelik duygusunu tatmak için çocuk sahibi olmak ister. Bir kadının gebe kalabilmesi için erkekteki spermler ile kadının yumurtalıklarının buluşması gerekmektedir.

Erkekte sperm kalitesiz olduktan sonra ya da kadının üreme hücreleri yoksa gebelik ihtimali de yoktur. Erkek üreme hücresi olan sperm cinsel ilişki yolu ile vajinaya ulaşır ve kadının üreme hücresi yumurtalıklar ile buluşur ise bu yumurtlama ile çıkar ve tüp organı tarafından bulunur. Tüpün içerisinde bu sperm ve yumurtalıklar döllenmiş ise gebelik başlangıcı olur ve rahim içerisine girerek orada büyür.

Tüp bebek tedavileri yapılırken dışarı taraftan da dondurulmuş ve hazır bir şekilde yumurta kullanılarak kadının yumurtlamasına ve gebe kalmasına yardımcı olunur. Fakat doğal yollar ile yani yumurtlayamama gibi durumları olan kadınlarda gebelik ihtimali imkansızın üzerindedir.

Yani özetleyecek olursak; Kadının gebe kalabilmesi için yumurtlama olması şarttır. Yumurtlama durumu kadınlara özel olmakla beraber ayda sadece bir kez olur ve bu adet gününün dışında herhangi bir günde cinsel yol kullanımı ile gebelik ihtimali vardır. Fakat bu her gün geçerli değildir. Ne zaman hamile kalınacağını da sizlere yukarıda belirttik.

Adet Olmadan Gebe Kalınır Mı?

Bunun cevabını başta verip sonradan açıklamasını yapalım. Adet olmadan gebe kalınır mı? Sorusunun cevabı evettir. Bunun için erkekten gelmekte olan sperm hücreleri ile kadının yumurtalıklarının birleşmesi gerekmektedir. Kadınlar ve erkeklerin üreme hücreleri eğer olmaz ise gebe kalmak imkansızdır. Erkek bireyin sperm hücresi cinsel birleşme sonucunda kadının vajinasına girdiği vakit gebelik oluşur. Kadının üreme hücresi olan yumurta, sperm ile birleştiği zaman gebelik ihtimali olacaktır.

Eğer kadının ya da erkeğin üreme hücreleri arasından birinin ki kalitesiz ise gebelik gerçekleşmeyecektir. Erkeğin üreme hücresi yani sperm kadının vajinasına cinsel ilişki yolu ile girmesiyle olur. Bu hücreler kadının tüpü tarafından yakalandığı vakit gebelik olacaktır.

Tüp oranı içinde bulunan yumurta ve spermin birleşmesi sonucu döllenen yumurta ile gebelik başlangıcı ortaya çıkmaktadır. Daha sonra ise rahim içi duvarına ilerleyerek büyümeye devam eder.

Kadın Ne Zaman Gebe Kalır?

Kadınlar yumurtlama döneminde olmasa bile gebe kalma ihtimalleri vardır. Buna sebep olarak kadının yumurtlaması sonucunda salgılanan yumurta hücrelerinin 24 saat süre ile yaşayabilme ihtimali bulunmaktadır. Yani demek oluyor ki kadının yumurtlama döneminden bir gün sonra cinsel ilişki yaşayarak gebe kalabilme şansına sahiptir.

Buna ek olarak sperm hücresinin ortalama olarak yaşama süresi 3 gün olmakla beraber bu hücreler canlı kalabilirler. Bunun için eğer kadın ile erkek yumurtlama döneminden tam olarak 3 gün ya da 2 gün önce cinsel ilişkide bulunuyorlarsa eğer, bu hücreler kadın vücudunda tam olarak 3 güne kadar canlı bir şekilde kalabilecek durumda olduğu için kadınında yumurtlama olsa da gebe kalma ihtimali yüksek bir oranda bulunmaktadır.

Fakat kadının yumurtlama süresinden tam olarak 1 hafta önce ya da kadının yumurtlama döneminden 3 gün sonrasındaki dilimlere kadar yaşanan cinsel ilişkiler sonucunda gebeliğin oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Hatta imkansız diyebiliriz.

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza kadınların yumurtlamamasına rağmen hamile kalıp kalamayacağı konusunda sizleri bilgilendirmek istedik. Eğer makalemiz hakkında aklınızda bir soru ya da görüş kaldı ise bizlere yorum yolu ile bildirmeniz yeterli olacaktır. Yorumlarınız gerekli birimlerimiz tarafından en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 56 gösterim
28 Mayıs 2018 Tıbbi Terimler kategorisinde Ayşegül sordu
0 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 12 gösterim
16 Ocak 2017 Tıbbi Terimler kategorisinde Turgay sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 248 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 15 gösterim
13 Mayıs 2017 Kimya kategorisinde size sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 23 gösterim
8 Nisan 2017 Diğer kategorisinde BilenAbla (21,141 puan) sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 13,839 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 19 gösterim

4,908 soru

826 cevap

33 yorum

1,369 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...