Yumurtlama Olmamasının Sebepleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
110 gösterim
28 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
Yumurtlama bozukluklarının sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi istiyorum hocam.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Mayıs 2018 BilenAbla (21,139 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap

Dünyadaki kadınların büyük çoğunluğu mutlu bir yuva kurup anne olmak çocuk sahibi olmak istemektedir. Fakat bazı durumlarda çocuk sahibi olmak zorlaşır. Yumurtlama bozuklukları bunun içindedir.

Yumurtlama Bozuklukları

Yumurtlama olmaz ise kadın asla hamile kalamaz ve çocuk sahibi olamaz. Bu yumurtlama sorunu kadınlarda en fazla gözükmekte olan kısırlık sebeplerindendir. Ayrıca yumurtlama bozukluğu yumurtlama olayının düzensiz olması ya da hiç olmaması anlamına gelmektedir. Eğer adet dönemi sürekli olarak düzensiz ya da adet yaşanmıyor ise bu bir yumurtlama bozukluğudur.

Fakat şöyle bir durum vardır ki adetler düzenli olmasına rağmen yumurtlamada bozukluklar yaşanabilmektedir. Bunlar üç gruptan oluşmaktadır.

  • Kadının ergenlikten itibaren hiç adet görmediği bir durum olan; Yumurtalıklardaki üretimi uyarmakta olan hormonların kronik eksikliğe bağlı olarak beyin sapından salgılanma durumudur.
  • Beyin sapından süt hormonu prolaktinin gereğinden fazla bir şekilde salgılanması durumunu açıklayacak olursak; bazı durumlarda hiçbir neden bulunamazken bazen o bölgedeki iyi huylu bir tümörde buna sebep olabilmektedir. Bu iyi huylu tümörlerin tedavisi cerrahi açıdan mevcuttur. Fakat tümör veya bir neden bulunamadığı durumlarda ise yapılan işlem bazı ilaçlar verilerek yumurtlamayı normal bir hal almasını sağlamaya çalışmaktır.
  • Son olarak da polikistik over sendromunu açıklayalım. Genel anlamda adet dönemleri düzensiz yaşanmakta ya da hiç yaşanmamaktadır. Düzensiz olarak yılda 3-4 adet dönemi geçiren hastalarda şişmanlamaya yatkınlık durumu da gözlenmiştir. Normal yumurta gelişimini engelleyen bu durumlar da erkeklik hormonu salgılanması durumu belirlenmiştir. Ayrıca sayı olarak fazla yumurta bulunması, ciltte ve saçlarda yağlanma, sivilce problemleri sıklıkla görülmektedir.

Tüplerin Hasarlı Ve Tıkanık Olması

Tüplerin tıkanması durumunda sperm ve yumurta buluşamaz ardından döllenme de olmaz. Bu sebeple gebelik imkansız hale gelir. Bu hastalık geçirilmiş birçok hastalıktan dolayı olabilir. Geçirilmiş olan ya da enfeksiyon kapan karın içi yapışıklıklarına bağlı olabilir. Bu tüplerin hasar alması için dış gebelikte sebep olabilir. Gelişmiş ülkelerin en büyük sorunu ise cinsel ilişki sonucunda bulaşan enfeksiyondur. Türkiye’de ise verem yüzünden birçok kadınımızın tüpleri hasar görmektedir.

Tedavisi

Tüp ile yumurtalığın ilişkisini bozmakta olan geçmiş zamanlarda yaşadığınız enfeksiyonel durumlar yapışıklıklara neden olmaktadır. Bu durumun tedavisi için adezyolizis adı verilmekte olan laparoskopik yapışıklık açma işlemini kullanarak faydasını görebilirler.  Bu işlemlerin ardından kadının yaşı ve ek kısırlık dönemleri göz önünde bulundurularak %30 ile %60 arası bir gebelik ihtimali belirlenmiştir.

Yapışıklıklar çok fazla olması durumunda tekrar yapışmasına karşın gebelik oranı bu sefer düşmektedir. Karın boşluğu tarafında bulunan tüplerinin tıkanması sonucunda hidrosalpinks adı verilmekte olan bir yöntem ile açılabilir. Tüpün durumuna bağlı olarak kapanma oranı tam olarak %30 ile %100 arasında bir orandır. Gebe kalma oranı ise %10 ile %70 arası değişiklik göstermektedir. Tüplerin açılma olasılığı yok ise tüp bebek işlemleri için tüpler alınmaktadır. Tüpler orada kalırsa ve hala tıkanık halde olursa bu tüpler tüp bebek gebelik uygulaması kapsamında olumsuz etkilere sebep olacaktır.

Alerjik Nedenler

Bu alerjik nedenlerin kısırlığa yol açması sebebi bir yana teşhis etmek ve tedavi etmekte bir o kadar zordur. Bu alerjiler sperm ya da mukus kısmında da bulunabilir. Alerjilerin tedavisi henüz belli olmamakla beraber antisperm adı verilen bu alerji tedavi edilse de gebelik oranını çokta etkilemeyecektir. Buna sebep ile bu olayın gerekliliği ve faydası tartışmaya açıktır.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 245 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 526 gösterim
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 52 gösterim
2 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 214 gösterim
21 Nisan 2018 Doktora Sor kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 55 gösterim
28 Mayıs 2018 Tıbbi Terimler kategorisinde Ayşegül sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 438 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
12 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 7 gösterim
8 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 38 gösterim
5 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 161 gösterim

4,910 soru

824 cevap

32 yorum

1,280 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...