Bebekler niçin kabız olur?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
59 gösterim
28 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Mayıs 2018 BilenAbla (21,139 puan) cevapladı
29 Mayıs 2018 BilenAbla düzenledi
 
En İyi Cevap

Bebekler Niçin Kabız OlurBebeğin kabızlığı veya bağırsak hareketleriyle ilgili diğer problemler anne için can sıkıcı bir durumdur. Doktorun bebeğin kakasıyla ilgili önerileri çoğunlukla kafa karıştırıcı gelir. Gün içerisinde çok fazla bez değiştirmenizin ardından ishal şüphesiyle doktora koşarsınız, ancak doktorunuz endişelenecek bir şey olmadığını söyler. Bazen de gün içinde kaka yapmamanın kabızlık göstergesi olmadığını söyleyebilir. Bütün bunlar kafanızı mı karıştırıyor? İşte bebeğinizde izlemeniz gereken işaretler:

İzlemeniz Gereken İşaretler

Bebeğiniz birkaç gün üst üste kaka yapmıyorsa veya kakasını yaparken ağlama, karın ağrısı veya huzursuz yüz ifadesi gibi belirtiler gösteriyorsa bu kabızlığın başladığını gösterir.

Kabızlığın Olası Nedenleri

Her bebek farklıdır. Bu nedenle bebeklerin yeme alışkanlıkları, sindirim ve kaka düzenler de birbirinden farklıdır. Ancak yine de bazı şeyler tüm bebeklerde huzursuzluğa neden olabilir. Bu etkenler arasında şunlar yer almaktadır:

Bebek Yiyecekleri: Emzirilen bebeklerin kabızlık eğilimi bebek maması ile beslenen bebeklere göre çok daha düşüktür. Emzirilen bebeklerin kakası daha hafif ve ince iken, mama ile beslenen bebeklerin kakası daha yoğun ve serttir. Mama ile beslenen bebekler kabızlık ile emzirilen bebeklere göre çok daha erken tanışmaktadır. Bebeğiniz mama ile besleniyorsa ve birkaç gündür kaka yapmıyorsa mama markasının değiştirilmesi için doktorunuzla görüşün. Ancak marka değişikliğini çok sık yapmayın.

Katı Yiyecekler: Sütten kesilme dönemi hem emzirilen hem mama ile beslenen bebeklerin anneleri için özen isteyen bir dönemdir. Özellikle bebeğinize pirinç unu gibi ilave yiyecekler veriyorsanız bebeğinizin kakası sertleşecek ve kaka yapmakta biraz daha zorlanacaktır. Bebeğinizin sistemleri hala gelişmektedir ve bu yeni gıda gruplarına alışması biraz zaman alabilir.

Yetersiz sıvı tüketimi: Katı yiyeceklere başlayan bebeklerde öğünlerden sonra yeterli sıvı alınmaması nedeniyle kabızlık ortaya çıkabilir. Bu nedenle katı yiyeceklere başlanılan günlerde anneler dikkatli olmalıdır. Yetersiz sıvı alınması sonucu bebeğin vücudu susuz kalır ve sistem yiyecek ve kakadan sıvı emmeye başlar. Bu da kakayı sertleştirerek kabızlığa yol açabilir.

İlaçların Etkileri: Bebeğiniz herhangi bir ilaç kullandığı sırada kaka yapmakta zorlanıyorsa doktorunuzla görüşünüz. Bazı durumlarda demir ilaveli şuruplar veya ilaçlar da kaka yapısını bozabilir.

Bebeklerde Kabızlık Sebepleri

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 16 gösterim
30 Mayıs 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 81 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 9 gösterim
18 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
9 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 11 gösterim
6 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 7 gösterim
29 Mayıs 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 30 gösterim
17 Nisan 2017 Nedir? kategorisinde yasemin sordu
0 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 9 gösterim
4 Nisan 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu

4,935 soru

824 cevap

32 yorum

1,218 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...