Hamilelikte sigara içmenin zararları nedir?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
32 gösterim
28 Mayıs 2018 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28 Mayıs 2018 BilenAbla (21,141 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap

Hamilelikte Sigara İçmenin Zararları

Sigara içen hemen hemen herkes sigaranın vücudu üzerindeki zararlı etkilerinden haberdardır. Ancak kendi vücudunuzu tehlikeye atmanız ile henüz doğmamış bebeğinizin hayatını tehlikeye atmanız arasında fark vardır. Hamilelikte sigara içmemek için kendi vücudunuzdan çok daha fazla sebebiniz bulunmaktadır.

Sigara içmek bebeğinizin beyninin daha küçük olmasına neden olur.

Yapılan bir çalışmaya göre hamilelikte sigara içilmesi bebeğin beyninin daha küçük olmasına yol açarak onu stres ve anksiyeteye karşı savunmasız hale gelir. Bunun arkasındaki neden sigaranın nöronları etkileyerek ve rahime ulaşan oksijen miktarını azaltarak fetüsün normal gelişimini etkilemesidir.

Sigara içmek bebeğinizde menenjite yol açar

Araştırmacılara göre hamilelikte sigara içilmesi bebekte menenjit riskini üç kat arttırır. Menenjit beyin ve omuriliği çevreleyen koruyucu zarlardaki enfeksiyon nedeniyle meydana gelir.

Sigara içmek bebeğinizin düşük kilo ile doğmasına neden olur

İspanya’da yürütülen bir araştırmanın bulgularına göre hamilelikte sigara içen kadınların daha düşük kilolu bebek doğurdukları tespit edilmiştir. Bu araştırma 1216 yeni doğan bebek üzerinde yapılmıştır ve sigara içen annelerin bebeklerinin ortalama 216 gram daha düşük kiloda olduğu görülmüştür. Düşük kiloda doğan bebeklerin yetersiz beslenme, gelişimsel bozukluklar, öğrenme bozuklukları, kalp problemleri ve daha birçok hastalığa karşı daha fazla risk taşıdığı bilinmektedir.

Sigara içmek bebeğinizde kalp hastalıkları riskini arttırır

Yapılan bir çalışmaya göre hamilelikte sigara içen annelerin bebeklerinde HDL düzeyi, diğer bebeklere göre daha düşük olduğundan kalp hastalıkları riski daha yüksektir. Hamilelikte sigara içen annelerin çocuklarında 8 yaşında HDL düzeyi litre başına yaklaşık 1.3 milimol’dür. Normal şartlarda bu miktar litre başına 1.5 milimol olmalıdır.

Sigara içmenin doğum öncesi etkileri

Hamilelikte sigara içmek bebeğinize yalnızca doğumdan sonra zarar vermez. Hamilelik süresince ve hatta doğum sırasında birçok problem ortaya çıkabilir. Hamilelikte sigara içmeniz halinde bebeğiniz sigaradaki kimyasallardan etkilenir. Bu durum plasenta previa (plasentanın rahimde yanlış bir yerde konumlanması), düşük ve doğum sırasında ölüme neden olabilir.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 10 gösterim
17 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
18 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 5 gösterim
12 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu

4,908 soru

826 cevap

33 yorum

1,369 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...