Almanca’nın Kökeni Nereye Varıyor?

1 beğenilme 0 beğenilmeme
512 gösterim
29 Mayıs 2018 Tarih kategorisinde misafir sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
29 Mayıs 2018 BilenAbla (21,141 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap
Almanca (Almancadaki adı: Deutsch) ya da eskimiş Nemçece, kökenine göre 5’e ayrılmış dil ailelerinden Hint-Avrupa ailesinin Avrupa Dillerine ait Cermen kolunun iki dilinden birisidir. (Diğeri: İngilizce) Almanya başta olmak üzere Avusturya, Belçika (Fransızca ve Felemenkçe ile birlikte), Lihtenştayn, Lüksemburg (Lüksemburgca ve Fransızca ile birlikte), İsviçre (Fransızca, İtalyanca ve Romansça ile birlikte) ve Avrupa Birliği resmi dilidir. Dünya üzerinde 38 ülkede yaklaşık 130 milyon kişi tarafından konuşulur. Konuşulduğu ülkelere göre de farklı lehçelere sahiptir. Bunların en bilinenleri Almanya, Avusturya ve İsviçre’de (Switzertütsch) konuşulanlardır. Üç ülke de kendi standart Almancasına sahiptir fakat Almancayı yabancı dil olarak öğrenen insanlar Yüksek Almanca (Hochdeutsch) kabul edilen Almanya Standart Almancasını öğrenir. Dilbilgisi kuralları ve resmi yazı dilinde de Almanya Almancası baz alınır.

Avusturya Standart Almancası telaffuz açısından Almanya Almancasından daha sert ve daha düzdür. Ayrıca birçok sözcük de Almanya Almancasındaki karşılığından oldukça farklıdır. Örneğin standart Almancada kayısı sözcüğü ‘die Aprikose’ iken Avusturya Almancasında ‘die Marille’ olarak kullanılır. Bu ve benzeri farklılıklardan ötürü Avusturya, Avrupa Birliği üyesi olmaya hazırlanırken kendi standart Almancasının da AB resmi dillerinden birisi olmasını talep etmiş ve bu isteği kabul edilmiştir.

Bu üç standart Almancadan anlaşılması en zor olanı ise İsviçre Standart Almancasıdır. Hem telaffuz hem de kelime çeşitliliği açısından diğer iki standart Almancadan oldukça farklıdır. İsviçre dışında Lihtenştayn’da da konuşulur. Diğer iki ülkenin standart Almancalarını rahatlıkla anlarlar. Almanlar ve Avusturyalılar tarafından ise bu lehçenin anlaşılması güçtür çünkü telaffuz ve kelime olarak İsviçre’nin diğer resmi dillerinden olan Fransızca ve İtalyanca ile etkileşim halindedir. Örneğin İsviçreliler teşekkür ederken ‘merci vielmal’ şeklinde Fransızca ve Almanca karışımı bir tabir kullanırlar.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 13 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 118 gösterim
2 Nisan 2018 Tarih kategorisinde Kemal Bulut 1 (560 puan) sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 29 gösterim
2 Nisan 2018 Tarih kategorisinde Kimya hocası (843 puan) sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 49 gösterim
6 Haziran 2017 Tarih kategorisinde Melisa sordu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 30 gösterim
30 Kasım 2016 Tarih kategorisinde BilenAbla (21,141 puan) sordu

4,908 soru

826 cevap

33 yorum

1,369 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...