Sinavim nasil gelecek?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
86 gösterim
25 Temmuz 2018 Diğer kategorisinde misafir sordu
Dikey gecis sinavina girdim.İstedigim sonuc gelirse lisansa gecicem.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
20 Eylül 2018 Turgut (1,701 puan) cevapladı
14 Kasım 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap
Sınavınızın nasıl geçeceğini elbetteki en iyi siz bilirsiniz. İyi bir şekilde hazırlanmışsanız  ve sınav stresiniz yoksa sınavınızın iyi geçmesi çok yüksek ihtimal. Bunun yanında sınavınıza çalışmadıysanız, stresli iseniz ve moral-motivasyon seviyeniz düşükse elbetteki tam tersi olması kuvvetle muhtemeldir. Sınavlar bizim hayatımız için aslında aşılması gereken bir engel değildir. Asıl engel sınava hazırlık sürecidir.

Bizler hayatımızda sürekli olarak zaten sınava tabii olmaktayız. Ama sürekli olarak. Yani attığımız her adım, verdiğimiz her karar bizim için bir seçimdir. Seçimlerimizin sonucunu belirleyen şey işte bizim sınav dediğimiz, imtihan dediğimiz şeylerdir. Ne yazık ki çocukluk çağından itibaren tüm eğitim sistemimizi sınav odaklı olarak yapıyoruz. Onca emek, onca zaman birkaç saat içerisinde belirleniyor. Olması gereken şey ise aslında süreç dediğimiz şeydir. Yani yolun sonunu belirleyen gittiğimiz yoldur. Zaman kavramı işte burada hayati bir önem arz eder. Zamanı iyi kullanmak ise başlı başına bir başarı ve idrak meselesidir. Zaman insanlara verilen bir kredidir. Zamanında yapılan her işi de bunun için güzeldir. Zamanı planlı, disiplinli ve doğru kullanan kişilerin hayatlarına baktıklarında, bu kişilerin seçimlerinin gerçekleştiklerine şahit olursunuz. İstisnalar hariç elbette. Ama bu istisnalar bu konumuzun konusu değil. Bu kişiler hayatta istedikleri hedeflere planlı, disiplinli ve çalışarak geldiklerini sürekli şekilde ifade ederleri.

Aslında buradan şunu anlıyoruz. Başarı en başta kazanılıyor. Yani kişi başarıyı aslında en başta seçiyor. En sonunda gelen şey ise bu yolun kazanımı oluyor. Yola döşenen parke taşları gibi. Zamanında döşenen her ile bir bakıyorsunuz ki yol bitmiş. Ve siz çaba ve cehit göstererek yapmanız gereken şeyleri yapmışsınız. Yol belli, yöntem belli. Burada ekstra bir mucize yok. Çalışırsanız, öğrenirseniz sınavda gelecek olan soruları da zaten çözeceksiniz. İnsan bilmediği şeylerden dolayı kaybeder. Hatalı seçimler yapar. Bildiğiniz şeyler zaten bildiklerinizdir. Her hedefin sonu iki şeye çıkar. Ya başarısınız, ya da başaramazsınız. Bunun için sen baştaki sorununuzun cevabı zaten sizdedir. En iyi siz bilirsiniz.

Ek olarak sınavlara nasıl hazırlanmalıyız, nasıl bu işi başarırım derseniz onun içinde pek çok kaynakta, çok fazla seçenek size sunulmaktadır. Haberlerde ve gazeteler, medyada görüyoruz. “Dağda çobanlık yaparak sınavda derece elde etti” gibi sayısız örnek vardır. Acaba gerçekten de dağda çalışarak mı kazandı! Bunun hiç mi alt yapısı yoktu! Ne mümkün. Elbette ki o noktaya işte zamanında yaptığı yatırımla geldi. Çalışarak, didinerek. Bizler sürekli geleceğe yatırım yaparız. Sadece geleceğe değil, insanlara ve maddeye de yatırım yaparız. Ve bunların karşılıklarını almak isteriz. Maddeye yapılan yatırımlar herkesçe malum. Asıl insana yaptığımız yatırımların karşılığını istediğimiz gibi alamadığımız durumlarda bizim için sorunlar yumağı başlamış demektir. Ne arkadaşlıklar kalır, ne aşklar, ne sevdalar… Ama bunlardan da daha vahimi insanın kendine yaptığı yatırımdır. İşte kendimize yaptığımız yatırımlar içinde bize bir zaman enerjisi tahsis edilir. Ve pek çoğumuzun bunu iyi kullanmadığı da aşikâr. Her şey de olduğu gibi bunu da bizim dışımızdaki şeylerde aramamızın sebebi de budur.

Sonuç olarak bekli sizin için bu sınavın nasıl geçeceği muallak olsa da bundan sonraki sınavlarınız için kontrolün sizin elinizde olmasına çaba göstermeniz gerekir. Belki bu sınava da çok iyi hazırlandınız ama içsel olarak endişe, korku ya da heyecan durumu yaşıyorsanız bir uzmana görünmenizde fayda var. İyi bir terapist sizin bu sorunlarınızı çözecektir. Ve emin olun kendiniz çok daha iyi ve enerjik hissedebilirsiniz. Sınavınız için başarılar.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 19 gösterim
25 Ağustos 2017 Diğer kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 71 gösterim
9 Nisan 2017 Diğer kategorisinde Habip sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 13 gösterim
29 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 9 gösterim
15 Nisan 2017 Nedir? kategorisinde derya sordu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 47 gösterim
30 Kasım 2016 Doktora Sor kategorisinde Gülşah Gemici (103 puan) sordu

4,905 soru

824 cevap

32 yorum

1,258 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...