Gazete Nasıl Basılır?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
381 gösterim
20 Eylül 2018 Nasıl Yapılır? kategorisinde Turgut (1,701 puan) sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
20 Eylül 2018 Turgut (1,701 puan) cevapladı
14 Kasım 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Gazete basım işi geçek anlamda çok meşakkatlidir. Üç farklı aşamada gazete size kadar ulaşır. Toplamda 1,5 günlük bir sürede tüm bu işlemler gerçekleşir.

  • Gazete baskı öncesi hazırlık
  • Baskı
  • Dağıtım

Öncelikle size gazete hakkında bazı önemli bilgileri vermek istiyorum. Elinize aldığınız gazetenin tarihten günümüze geçirdiği serüveni öğrenmekle başlayalım.

İnsanlık tarihi içerisinde toplu bilgilendirme işlemlerine MÖ 53 Yılında Roma İmparatorluğu döneminde sokaklara asılan ilanlarda rastlanmıştır. Bugünkü gazete şeklinde ilk örneklerin ortaya çıkışı da 15. yy da matbaanın icadı ile olmuştur. Belirli aralıklarla çıkan süreli yayın dediğimiz gazete ve mecmualar 17. YY da Avrupa da ortaya çıkmıştır. Görülüğü üzere gazetenin tarihi aslında 300 yıllık bir serüvendir. Geçmişten günümüze ilerleyen teknoloji gazetenin daha da yaygınlaşmasını sağladı. Bugün teknoloji gazete için artık bir tehdit olmaya başlamıştır. Pek çok dergi ve gazete artık dijital ortamda yayınlarını sürdürmektedir. Kâğıt baskılı gazete maliyetleri artık bahşedilemez bir seviyeye geldiği için pek çok ülkede gazete internet üzerinden okunmaktadır. Gazeteler siyasetten, ekonomiye, spordan magazine kadar geniş bir içerikle basılıyor. Türkiye de ulusal yayın yapan gazetelerin toplam satışı 4,5 milyon civarıdır. Ve bu rakam gün geçtikçe azalıyor. Japon Yomiuri Shimbun gazetesinin trajı 14 milyon civarıdır. 82 milyonluk Türkiye de toplam gazete satışı ile sadece bu gazetenin satışını varın siz karşılaştırın.

Peki, gazete basımı hangi aşamalardan geçerek gerçekleşiyor. Öncelikle gazetenin istihbarat servislerince ve haber ajansları tarafından elde edilen binlerce bilgiden sadece çok küçük bir kısmı sayfalarda yer alıyor. Yani çok büyük veri akışı var. Seçilen haberler gün içerisinde ilgili sayfalara dijital ortamda bazı programlarca yerleştirilir. Yazı işleri alanında hizmet veren sayfa sekreterleri sürekli şekilde haber yerleştirmektedirler. Öncelikle taslak üzerinde planlama ve tasarım yapılır. Günümüzde ölçekli kağıt ile kaba taslak yapılan bu işlem dijital ortamda milimetrik olarak hesaplanarak yapılır. Her sayfa 9 sütunluk bir alan olarak kaydedilir. Başlık, spot gibi yazılar mizanpaj bölümünce yerleştirilir. Tüm işlemler bu şekilde gazetenin sayfa sayısına göre tek tek yapılır. Yapılan tasarım baskı için matbaaya uydu üzerinden veya internet ortamından özel olarak gönderilir. Matbaada Kalıp-prepress bölümüne gelen gazete imajları alüminyum levhalara( bunlara kalıp denir) basılması için CTP Makinelerine özel yazılım ile gönderilir. Toplamda her sayfa için 4 renk kalıp baskısı alınır. Siyah-kırmızı-mavi ve sarı.  İşte gazetelin sayfa başlarında ve sayfa sonlarında gördüğünüz küçük yuvarlak renkler o sayfada hangi renklerin olduğunu göstermektedir. Diğer ara renkler bu 4 renkten oluşuyor. Beyaz için se o bölge yıkanıyor ve renk basılmıyor. Her sayfa için oluşturulan 4 kalıp tıpkı fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, özel kimyasallarla bu kalıplara pozlanıyor. Ve daha sonra matbaa bölümünde baskı makinalarının silindirlerine uygun olarak şekillendiriliyor. Yani tambura sarılması için köşeleri kırılıyor ya da bükülüyor.

Daha sonra gazete bobinleri kule tipi baskı makinalarının en alt tarafına özel düzenekle yerleştiriliyor. Burada en az seviyede insan gücü kullanılıyor. Çünkü bir gazete bobininin ağırlığı 250 Kg ile 1 Ton arasında değişiyor. Buradaki kağıt belirli yerlerden geçerek metrelerce uzunlukta tek parça halinde kopmadan gazete sayfaları halini alıyor. Gazete sayfaları basıldıktan sonra katlama makinesi ile katlanarak iç içe yerleştiriliyor. Daha sonra ray sistemi ile paketleme makinalarına gelerek 25-50-100 adetlik paketlerde dağıtım yerine ulaştırılıyor. Ve çok stresli bir aşama daha başlıyor. Gazetelerin zamanında bayilere ulaşması.  Ve en nihayetinde siz sabah elinize aldığınız gazete gece 3-4 gibi bayilerde oluyor.

1 Ekim 2018 Göktürkçe Çeviri yorumladı

Zamanında Göktürkçe Çeviri ile dergicilik yapmış birisi olarak söylemeliyim ki çok kolay bir iş değil. Büyük matbaa makinaları gerekiyor.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 12 gösterim
11 Nisan 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde pelin (219 puan) sordu

4,909 soru

829 cevap

33 yorum

1,372 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...