Obstetri nedir?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
38 gösterim
11 Aralık 2018 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 Aralık 2018 TıpDoktoru (11,500 puan) cevapladı
13 Aralık 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Obstetri halk arasında “kadın doğum” olarak da bilinen tıbbi uzmanlık branşıdır.  Çalışma alanı gebelik sırasında ve sonrasında bütün kontrolleri ve bebek bakımını inceler. Bölümün asıl adı kadın hastalıkları ve doğum olduğundan obstetri ve jinekoloji bir çatı altında birleşmiştir. Fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelebilmesi için gebelik ve doğum sürecinde anne ve bebekte oluşacak problemler çeşitli yöntemler ile kontrol edilmeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Hastanelerdeki obstetri polikliniği gebelik ve doğum sürecinin hatta doğumdan sonraki zaman diliminin sorunsuz ilerlemesini hedefler.

Obstetrik Muayene Nasıldır?

Gebeliğin kesinleşmesi ardından doğum sonrası döneme kadar anne adayı ve bebeğe uygulanan testler ve muayenelere obstetrik muayene denir. Gebelik belirtileri ile hastaneye başvurulduğunda öncelikle kesin gebelik tanısı konur. Bunun için kan testleri ve fizik muayene bulguları kullanılır. Rahim boyutları incelenerek bebeğin durumu, serum ve kan incelemeleri ile annedeki enfeksiyonlar, çeşitli problemler ve anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı olup olmadığı kontrol edilir. Gebelik kesinleştiği taktirde ilk obstetrik muayene başlar. İlk muayenede annenin sağlık durumu ve önceki gebelik öyküsü, gebeliğin haftası, tahmini doğum tarihi gibi değerlendirmeler yapılır.

Tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır sorusu akıllara gelecek olursa eğer hesabı oldukça basittir. Doğum tarihi son adet tarihi üzerinden hesaplanır. Son adet tarihinden 7 gün ileri ve 3 ay geri sayılır. Bulunan tarihten tam bir yıl sonrası bebeğin doğması beklenen muhtemel tarihtir. Bu tarihten erken veya geç doğumlar görülebilir.

Daha önceki gebelik öyküsünde düşük görülen, ailede genetik bozukluk bulunan gebeliklerde üçlü tarama testi önerilir. Üçlü tarama testi ile doğacak bebekte görülmesi muhtemel Down sendromu, nöral hasarlar önceden belirlenmiş olur. Anne karnındaki bebek 18. Ve 20. haftalarında incelemeler ultrasonografi ile yapılır. Gebeliğin 15. haftasında amniyosentez adı verilen test uygulanır. Bu testte bebeği rahimde çevreleyen amniyon sıvısından örnek alınır. Bu sıvı içerisinde bebeğin vücudunda oluşan bazı maddeler, hücre döküntüleri bulunur. Oluşabilecek birçok rahatsızlık bu sayede tespit edilir.

Hamilelik sürecinde her anne adayının her hangi bir şikayeti olmasa da her ay kontrole gitmelidir. Gebeliğin 28. haftasından sonra kontroller 2 haftada 1’e çıkarılır. 36. haftadan sonra her hafta kontrole gidilir. Eğer bebek 40 haftalık normal yaşını doldurmuş ise anne adayı doktorun kararına bağlı olarak 2-3günde bir hastaneye gelir ve hastaneye yatırılır.

Obstetrik Bakım Nedir?

Doğumdan sonraki ilk 42 günde görülebilecek sorunlara karşı obstetrik bakım uygulanır. Bu ilk 42 gün anne ve bebek ölümü açısından son derece önem taşımaktadır. Ölümlerin büyük bölümü ilk 42 gün içerisinde gerçekleştiğinden bu 42 gün bazı önlemlerin alınması gerekir. Bu amaca yönelik olarak ülkemizde Acil Obstetrik Bakım (AOB) başlığı altında ebelere ve doğumhane çalışanlarına eğitimler verilmektedir. Bu eğitimler sayesinde gebelik ve yeni doğan döneminde anne ve çocuklarda ölüm ve sakat kalımlar azaltılmaya çalışılmaktadır.

Obstetrik Hastalıklar Nelerdir?

Gebelik ve sonrasında görülen obstetrik hastalıklar ve acil vakaları bakım ve müdahale gerektirir. Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre gebelikte görülen ölümün en sık sebepleri kanama ve enfeksiyondur. Bu sebeplerden sonra ise yüksek tansiyon, genetik bozukluklar listenin devamında yer alır.

Gebelikte annenin bağışıklık sistemi zayıflar. Çünkü bebeğe problemler çıkmasın diye vücutta bazı önlemler alınır. Bununla birlikte anne karnındaki bebeğin bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir. Annemin dış dünya ile teması artmıştır. Uygulanan bazı testler ve tedaviler de bağışıklık sistemini zedeleyebilir. Bütün bu sebepler anneyi ve bebeği enfeksiyonlar açık hale getirir. Enfeksiyonlar ölümlerin en sık sebeplerinden biridir. Önlenmesi için hem annenin hem de gerekli bakımları uygulayan kişilerin gerekli tedbirleri almış olması gerekir.

Gebelik dönemindeki ölümlerin diğer bir en sık sebebi kanamalardır. Kanamalar çok geniş bir başlıktır. Anneye ve bebeğe bağlı birçok sebebi bulunabilir. Aynı zamanda kanamanın zamanı ve miktarı da çok önemlidir. Bu yüzden kanamalar erken, geç, hafif ve ağır kanamaları olarak adlandırır. Erken dönemlerde görülen hafif kanamalar önemsenmese de düşük tehdidine yol açabileceğinden son derece önemlidir. Kanamaların kontrol altına alınması gerekmektedir.

Gebelikte yüksek tansiyon bir diğer risk faktörüdür. Gebelikte görülen yüksek tansiyon da belirli parametreler kullanılarak sınıflandırılır. Tansiyon gebeliğe bağlı ortaya çıkabileceği gibi gebelikten önce var olan bir problem de olabilir. Bunun tesbiti için gebelik düşünen her anne adayına düzenli aralıklarla tansiyon ölçümü yapılır. Her doktor randevusunda tansiyon ölçülerek not edilir. Bu sayede gerekli durumlarda müdahale edilebilir.

İlgili bir soru bulunamadı

4,908 soru

826 cevap

33 yorum

1,369 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...