Hipek nedir?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
53 gösterim
11 Aralık 2018 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 Aralık 2018 TıpDoktoru (10,588 puan) cevapladı
13 Aralık 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Hipek Nedir?

Hipek, kanser hastalığı ile uzaktan yakından ilgisi bulunan birçok insanın duymuş olduğu bir tabir olmakla birlikte hastalar açısından da yeni bir umut ışığı niteliği taşımaktadır. Peki hipek nedir? Hipek bir kısaltma olup HİPEC şeklinde de karşılaşılabilir. Hipertermik intraperitoneal kemoterapi anlamına gelen hipek anlaşılacağı üzere özel yöntemlerle uygulanan bir çeşit kemoterapi tedavisidir. Hipek sıcak kemoterapi olarak da bilinir.

Kemoterapi kanserli hücrelerin kontrol altına alınması, büyümelerinin yavaşlatılması ve tamamen yok edilmesini amaçlayan tedavidir. Kemoterapide tedavi amacıyla kanser hücrelerine selektif ilaçlar kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte kemoterapi yöntemleri de farklılaşmış ve çeşitli varyasyonları ortaya çıkmıştır. Hipek bunların en önemlilerinden biridir. Yapılan çalışmalar sonucunda bazı hastalarda kemoterapi uygulamalarının yüksek ısıda ve doğrudan uygulanması ile daha verimli sonuçlar verdiği görülmüştür. Bu durum Hipek’i ortaya çıkarmış.

Hipek Tedavisi Hangi Durumlarda ve Nasıl Uygulanır?

Hipek tedavisi genellikle kombine kanser tedavilerinin ikinci adımını oluşturur. İlk adımında hastanın karın içi organlarında oluşan tümör cerrahi yöntemler ile çıkarılır. Hastanın karnı kapatılmadan intraperitoneal olarak sıcak kemoterapi uygulamaya başlanır. Daha öncesinde başlamış olan ameliyatta tümörler kazındıktan sonra 40-42 derece kemoterapi sıvısı verilir. Bu sıvı hastanın durumuna bağlı olarak yarım saat ile iki saat arasında değişen süreler boyunca uygulanır. ilacın kanserli bölgeye doğrudan uygulanması dokuya ulaşan miktarı arttırır. Bu etkinliği de artıracaktır. Aynı zamanda diğer dokular kimyasal ilaçlara temas etmediğinden sağlıklı dokuların zarar görmesi engellenmiş olur. Normal kemoterapide yüzeyden verilen ilaçlar büyük oranda vücuda yayılır. Hedef dokuya yeterince ilaç ulaşması için yüksek doz uygulanır. Yüksek doz ilaç sistemik dolaşıma geçerek sağlıklı dokulara yayılır. Hipek tedavisi tamamlandıktan sonra kullanılan sıvı geri toplanır ve ameliyat bölgesi kapatılır.

 Mide, kalın bağırsak, apandist, yumurtalık gibi karın içi organlarda oluşan kanserler ileri dönemlerde karın zarlarına sıçrayabilir. Kanserin ilerleme derecesine göre tedavisi değişecektir. Bazı tümörler ameliyat il çıkarılırken ilerlemiş tümörlerde ameliyat yetersiz kalacaktır. Çünkü tümör küçük zerreler halinde karına yayılmıştır ve bu gözle görülemeyecek kadar küçük tümörlerin ameliyatla çıkarılması imkansızdır. Hipek yöntemi ile yüksek sıcaklıkta kemoterapi uygulanarak mikroskobik tümörler ortadan kaldırılmış olur. Özellikle yumurtalık ve kolon kanserlerinde sıcak kemoterapi daha etkili sonuçlar vermektedir.

Hipek Yan Etkileri Nelerdir ve Hangi Durumlarda Kullanılamaz?

Hipek’in yani sıcak kemoterapinin yan etkileri tedavi sırasında uygulanan ameliyatın veya kemoterapinin yan etkilerinden farklı değil. Hipek’de bu işlemlerin birlikte uygulanması ve uzun sürmesi yan etkilere sebep olabilir. Her cerrahi operasyon, her tıbbi girişim risklidir. Önemli olan riskin derecesidir. Hipek genellikle zorlu tümör kazıma ameliyatlarının ardından uygulandığı için risklerin ortaya çıkması olası olsa da birçok yüksek riskli operasyondan daha az riskli, güvenilir bir işlemdir. Cerrahi operasyonlar enfeksiyon ve kanama riskini artırır. Özellikle tümör kazınması sonrası zayıflayan dokuda kanama görülmesi %10 oranında beklenmektedir. İştahsızlık, yorgunluk, halsizlik, ishal gibi yan etkiler klasik kemoterapide de görülebilen etkilerdir.

Hipek hastanın durumuna göre 6-12 saat sürebilen, cerrahi yöntemlerin kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Özellikle kalp hastalığı gibi hastalığı bulunan kişilerin ameliyat süreçleri oldukça zordur. Bu ağır tedavi şartlarını her bünyenin kaldırması beklenemez. Özellikle yaşlı hastalarda, yoğun kemoterapi gören hastalarda, vücudun diğer bölgelerine yayılmış kanseri bulunan hastalarda, karaciğer ve böbrek yetmezliği bulunanlarda hipek tedavisi önerilmemektedir. Kötü huylu tümörler yani kanserler oldukça yayılmacıdır. Karın bölgesinde bulunan bir kanser kan yoluyla beyne ulaşabilir. Buna metastaz denir. Metastaz yapmış kanserlerin Hipek ile tedavi edilmesi pek mümkün değildir.   

Hipek Fiyatları Ne Kadar?

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından olan kanser ile mücadele her geçen gün güç kazanıyor. Çeşitli sebeplerden dolayı kanser vakalarının sayısı artsa da geliştirilen yeni yöntemler daha fazla hastanın hayatını kaldığı yerden sürdürmesine imkan sağlıyor. Sıcak kemoterapi yani Hipek de insanlara umut ışığı olan tedavi yöntemlerinden birisi konumunda. Bu noktada birçok insanın aklında ise mali kaygılardan kaynaklanan Hipek fiyatları ile ilgili sorular var. Hipek komplike bir tedavidir. Daha önce anlatıldığı gibi tedavinin bir parçasıdır. Hastanın durumuna, kanserin derecesine bağlı olarak tedavi şekli de farklılık gösterir.Tek başına maliyetini hesaplamak doğru değildir. Özellikle tedavi ameliyat gerektirdiği için bu süreçteki hastane ve bakım ücretlerini de düşününce hesap biraz kabarıyor. Peki sıcak kemoterapiyi SGK karşılıyor mu? Bu soruya kesin bir cevap vermek mümkün değil. SGK normal kemoterapide ilaç masraflarını karşılar. 

İlgili bir soru bulunamadı

4,935 soru

824 cevap

32 yorum

1,209 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...