Meme kanseri nedir?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
56 gösterim
11 Aralık 2018 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 Aralık 2018 TıpDoktoru (10,588 puan) cevapladı
13 Aralık 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Meme Kanseri Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Meme kanseri her 8 kadından birinin hayatının en az belli bir döneminde karşılaştığı kanser türüdür. Dünya üzerinde kadınlar arasında en sık görülen kanser türüdür. Sanılanın aksine sadece kadınlarda görülmeyen bu hastalık için böyle bir algının oluşmasının sebebi kadınlarda kat daha fazla görülmesidir. Meme kanseri memede bulunan süt üreten bezlerde ve bu sütün taşındığı kanallarda oluşan kötü huylu tümörlerden oluşur.

Diğer kanserlerde olduğu gibi meme kanserinin de kesin belli bir sebebi yoktur. Birçok sebebin bir araya gelmesi sonucu kanser oluşur. Normal döngülerinde hücreler belli aralıklarla veya ihtiyaç duyulduğunda kontrollü bir şekilde bölünerek sayısını artırır. Eğer bu kontrol mekanizması ortadan kalkarsa hücre hiç durmadan bölünür. Bunun sonucunda ur yani tümör oluşur.

Meme kanserinin nedenleri nelerdir?” sorusuna kesin ve net bir cevap vermek mümkün olmadığını daha önce söylemiştik. Kanser oluşumu birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkar. Bu faktörler değiştirilebilir veya değiştirilemez olarak iki grupta incelenir. Değiştirilemeyen faktörler arasında genetik sebepler yer alır. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığın ortaya çıkmasında DNA’mızın ve genetik kodların etkili olduğu yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Aynı çevresel şartlar altında bazı insanlarda kanser meydana gelirken bazılarında gelmez. Genetik faktörler, cinsiyet, menopoza girme yaşı gibi etkenler değiştirilemeyen faktörler arasında yer alır. Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, sigara ve alkol kullanımı gibi kişinin elinde olan faktörlere ise değiştirilebilen faktörler denir.

Meme Kanseri Evreleri Nelerdir?

Kanser ilerleyici bir hastalıktır. İlk ortaya çıktığı gibi devam etmez. Genellikle hep ilerleyen, büyüyen ve daha büyük alanlara yayılan özellikte seyreder. Hastalığın seyrini belirlemek ve ortak şekilde, belirli kriterlere bağlı olarak kayıtlara geçmek için doktorlar tarafından evreleme yapılmaktadır. Hangi evrede hangi tedavinin etkili olduğu bilinmektedir. Bu sayede kanserin evresi tespit edildiğinde vakit kaybedilmeden tedaviye geçilir. Meme kanseri evreleri sıfır (0)’dan dört (4)’e kadar numaralandırılmıştır. Evre 0 tam anlamıyla kanser değildir. Kansere öncülük edecek olan lezyonların varlığı evre 0’a denk gelir. Evre 1’ de tümör 2 cm’den daha küçüktür ve meme içerisinde hapsolmuştur. Evre 2’de 2 cm’den daha büyük kistler mevcuttur ve yavaşça koltuk altına yayılmaya başlamıştır. Evre 3’de kanser artık ilerlemiştir. Boyutları 5 cm’yi aşmış ve meme başı, boyun gibi bölgelere doğru ilerlemiştir. Evre 4 kanserin son evresidir ve en ilerlemiş halidir. Bu evrede kanser kan yoluyla diğer organlara sıçramıştır. Buna metastaz denir. Meme kanseri kemik metastazı, beyin metastazı, karaciğer metastazı gibi tabirler kanserin bu organlara bulaştığı anlamına gelir. Metastaz yapmış kanser son derece ilerlemiş olan kanserdir ve hayati tehlikesi vardır.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? Meme Kanseri Erken Teşhisi Nasıl Sağlanır?

Meme kanseri erken teşhisi söz konusu olduğunda korkulacak bir hastalık değildir. Yukarıda kanser evrelerinden bahsetmiştik. Evre 0, 1 ve 2’ de olan meme kanseri hastaları basit tedavi yöntemleri ile bu sorundan kurtula bilmektedir. Evre ilerledikçe hem tedavi zorlaşmakta hemde tedavi başarı oranı düşmektedir. Bu yüzden özellikle erken dönem meme kanseri evreleri dikkate alınmalı ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki kaybedilen her saniye hastalığın tedavisi daha da zorlaşmaktadır. Peki meme kanseri belirtileri nelerdir? Hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

Meme kanseri belirtileri erken dönem belirtiler ve geç dönem belirtiler olarak iki gruptur. Özellikle erken dönem belirtileri dikkate alınıp doktora başvurulduğunda erken teşhis mümkündür. Memede ele gelen kitle, dokunun yapısının bozulması ve damarlanma, memede ağrı ve gözle görünen yaralar, koltuk altındaki lenf bezlerinde şişkinlik gibi belirtiler meme kanserinin geç dönem belirtileridir. Bu raddeye gelindiğinde hastalık kendini iyice göstermiş demektir. Hastalık bu noktaya gelmeden dikkat etmeniz gereken erken dönem meme kanseri belirtileri de mevcuttur. Meme dış yapısının portakal kabuğuna benzer görünüm alması ve hissedilen nispeten daha küçük kitleler meme kanserinin ilk belirtileri arasındadır. Meme başında çökme olması ve akıntı görülmesi ise diğer belirtilerdir. Meme kanseri erken dönemde fark edildiğinde tamamen tedavi edilebilir. Erken dönem belirtileri fiziksel olarak hissedilebilir. Özellikle kişinin kendi kendi belirli aralıklarla muayene etmesi meme kanserinin erken teşhisi için son derece önemlidir. Kendi kendinize duşta, banyoda veya yatarken yapacağınız muayene sayesinde meme kanserini teşhis edebileceğiniz gibi herhangi bir belirti olmasa bile yıllık düzenli olarak doktora gidebilir ve mamografi çektirebilirsiniz.

Bu belirtiler hissedilip doktora başvurulduğunda hastalığın kesin tanısının konması için belirli testler uygulanır. Bu testler arasında en sık kullanılan ultrason ve mamografidir. Ultrasonda ses dalgaları kullanılarak, mamografide röntgen ışınları ile memenin yapısı kontrol edilir. Bir diğer test ise biyopsidir. Biyopsi ile memeden alınan doku örneği incelenir. Bu testler ile kanserin varlığı tespit edilir, eğer herhangi bir kanserleşme var ise evrelemesi yapılır. Kanserin evresi tespit edildikten sonra tedavi süreci başlar.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 156 gösterim
10 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 6 gösterim
3 Temmuz 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
28 Haziran 2017 Hastalıklar kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 5 gösterim
18 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 7 gösterim
9 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 5 gösterim
7 Haziran 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 11 gösterim
29 Mayıs 2017 Nedir? kategorisinde misafir sordu

4,935 soru

824 cevap

32 yorum

1,200 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...