Kürtaj nedir?

0 beğenilme 0 beğenilmeme
38 gösterim
11 Aralık 2018 Tıbbi Terimler kategorisinde misafir sordu

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 Aralık 2018 TıpDoktoru (10,588 puan) cevapladı
13 Aralık 2018 BilenAbla seçti
 
En İyi Cevap

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, halk arasında bilinen anlamıyla dünyaya gelmesi istenmeyen bebeğin alınmasıdır. Tıbbi literatürde kürtaj daha geniş anlamlara gelmektedir. Tıbbi olarak kürtaj rahimden bir dokunun kazınarak alınması anlamına gelmektedir. Bebeğin dünyaya gelmesiyle ilgili bütün inisiyatif sadece anneye ve babaya ait olamaz. Bir çok dini ve etik otoritenin bu konuda yaptırımı bulunmakla birlikte ülkemizde en geçerli olan ibare anayasadaki kürtaj kanunu olarak da bilinen kanunda belirtilmektedir.

Medeni kanunun aile planlamasıyla ilgili olan 28. madde de kürtajın hangi durumlarda yapılabileceği açıklanmaktadır. Kanuna göre 10 haftayı doldurmamış bebekler anne ve babanın isteği doğrultusunda doktor tarafından alınabilir. 10 haftayı doldurmuş bebeklerde normal şartlarda kürtaj yasaktır. Birkaç özel konu dışında. Eğer doğacak bebek annenin hayatını tehlikeye sokacak ise bebek alınabilir. Eğer bebeğin doğuştan bir bozukluğu varsa ve sakat doğacak ise aile gebeliğe son verilmesi için doktora başvurabilir. Bu belirtilen esasların dışında annenin rızası ile olsa dahi kürtaj yasaktır. Kasten adam öldürmek suçuna girer. Para ve hapis cezası vardır. Resmi olmayan kurumlarda kayıt dışı kürtaj yaptırmak kanunen suç olmakla birlikte aynı zamanda sağlık açısında da büyük risk taşımaktadır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtajın gerçekleşmesi için uygun şartlar 5-7. haftalar arasında oluşuyor. Bebek büyüdükçe kürtaj işlemi de zorlaşıyor. Öncelikle kürtaj olmak isteyen kadına bazı testler uygulanır. Kanama gibi risklere karşı araştırmalar yapılır. Bebek ultrasonla tespit edildikten sonra hastaya genel veya bölgesel anestezi uygulanır. Bu hastanın durumuna bağlı olarak değişir. Kürtajda genellikle cerrahi bir yara açılmaz fakat bazı durumlarda bebeğin alınmasını kolaylaştırmak için rahim ağzına kesi açılabilir. İki farklı yöntemle kürtaj gerçekleştirilir. Bunların ilki klasik yöntemdir. Bu yöntemde çay kaşığına benzeyen metal çubuklarla bebek rahim duvarından çıkarılır. İkincisi ise daha modern vakumla kürtaj yöntemidir. Bu yöntemde kurşun kalem benzeri enjektörler kullanılır. Bu enjektörler sayesinde bebeğe ait yapılar rahimden vakumlanır. Rahimin tamamen boşaltılmış olması gerekmektedir. Aksi halde rahim içerisinde kalan bebeğe ait yapılar anneye zarar verebilir, daha sonraki gebelikler açısından sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden kürtaj geçirmiş olan kadın operasyondan bir hafta sonra ultrasonla rahim tekrar incelenir.

Kürtaj yaklaşık 10 dakika süren, riskleri son derece az olan bir işlemdir. Hasta aynı gün ayağa kalkabilir. Hatta aynı gün duş alabilirler fakat bu duş ayakta olmalıdır. Küvet, havuz gibi durgun sulara girmek enfeksiyon açısından riskler oluşturur. Operasyondan sonra 3-5 gün hafif ağrı, bir hafta kadar akıntı görülmesi normaldir. Bunun dışındaki belirtiler risk oluşturabilir. Kürtaj kolay bir operasyon olmakla birlikte tamamen risksiz değildir. Kürtajın en önemli riskleri kanama ve enfeksiyondur. Bazı insanlarda kanamaya yatkınlık olabilir. Hastaya veya doktora bağlı sebeplerden dolayı kanama ve enfeksiyon oluşabilir. Hasta bu durumlara karşı dikkatli olmalıdır. Bu riskleri önlemek için doktor antibiyotik ve kanama önleyici ilaç tedavisine başvurabilir.

Normal şartlarda kürtajdan sonra hamilelik mümkündür. Geçirilen normal kürtaj süreci daha sonraki hamileliklere engel değildir. Fakat küçük de olsa kürtajdan sonra rahim ve üreme sisteminde oluşabilecek problemlere bağlı olarak kısır kalma ihtimali vardır.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 81 gösterim

4,935 soru

824 cevap

32 yorum

1,209 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...