Yurtdışı Seyahatlerinde Başka bir Ülkeden Aktarma Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

0 beğenilme 0 beğenilmeme
80 gösterim
6 Nisan Püf Noktaları kategorisinde misafir sordu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
6 Nisan BilenAbla (21,139 puan) cevapladı
 
En İyi Cevap

Yurtdışı Seyahatlerinde Başka bir Ülkeden Aktarma Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Pasaportunuzda herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol edin. Pasaport defterinin kabından tamamen veya kısmen ayrılmamış olmasına, fotoğraflı sayfadaki plastik ince tabakanın ayrılmamış veya kopmamış olmasına dikkat edin.
 • Yurtdışı seyahatlerinizde giriş-çıkış kaşesi için pasaportunuzda boş bir sayfanın bulunmasına dikkat edin.
 • Seyahat dokümanlarındaki pasaport, kimlik ve bilet bilgileri aynı olmalıdır. İsim değişikliklerinde pasaportun yenilenmesi ya da değişikliğe dair resmi yazının (evlilik cüzdanı, boşanma ilamı vs.) seyahat sırasında görevliye sunulması gereklidir. 
 • Bulgaristan, Rusya, Letonya gibi geçersiz (süresi dolmuş, eski tip, vs.) pasaportlardaki vizeleri kabul etmeyen ülkelere seyahat edecekseniz eski pasaportlarınızdaki geçerli vizeleri yeni pasaportunuza aktarmanız gereklidir. 
 • Schengen bölgesindeki ülkelere seyahat edebilmek için pasaport süreniz dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalı ve eski tip TC pasaportlarının imza hanesi yolcu tarafından imzalanmış olmalıdır. 
 • İspanya eski pasaportlardaki geçerli Schengen vizesini kabul ediyor. Ancak Schengen vizesinin kabul edilmesi için eski pasaportunuzu sayfaları dolduğundan yenilemiş olmanız ve pasaportunuz iptal edildiği halde geçerlilik süresinin henüz dolmamış olması gereklidir. 
 • Türk vatandaşların Almanya üzerinden vizesiz transit geçebileceği havalimanları en fazla 24 saat transit bekleme süresiyle Frankfurt, Münih ve 04.30-23.30 arasında transit geçişe izin verilen Köln ve Hamburg’dur. Bu havalimanlarından vizesiz transit seyahat edilebilmesi için Bulgaristan, Kanada, Kıbrıs, İrlanda, Japonya, Lihtenştayn, Romanya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri veya Avrupa Birliği ülkelerinden birine ait vize veya oturma izninin olması gereklidir. 
 • Japonya eski tip TC pasaportlarını vizesiz kabul etmemektedir. Pasaportunuzun yeni tip biyometrik TC pasaportu olması gereklidir. Pasaportunuz biyometrik ise Japonya için vizeye ihtiyacınız yoktur. 
 • Pasaportta geçerli ya da geçersiz bir İsrail vizesi veya giriş-çıkış kaşesi olması durumunda bazı Arap ülkelerine giriş yapılamaz.
 • Ukrayna'ya seyahat ederken pasaport zorunluluğu yoktur. Sadece yeni tip, çipli TC kimlik belgenizi yanınızda bulundurmanız yeterlidir. 18 yaşından küçük yolcularımız da yeni tip, çipli kimlik belgeleriyle bu ülkeye giriş yapabilirler. Çocuk yolcuların anne ya da babasıyla birlikte seyahat etme zorunluluğu yoktur.
 • Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne seyahat ederken pasaport zorunluluğu yoktur. Sadece TC kimlik belgenizi yanınızda bulundurmanız yeterlidir. 18 yaşından küçük yolcularımız da kimlik belgeleriyle bu ülkelere giriş yapabilirler. Eski tip ya da yeni tip fark etmeksizin kullanılabilen kimlik belgelerinde güncel fotoğrafın bulunması gerekir.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 24 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 28 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 7 gösterim
6 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 153 gösterim
28 Temmuz 2018 Diğer kategorisinde Firuze sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 17 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 209 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,463 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 8 gösterim
17 Haziran 2017 Nasıl Yapılır? kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 12 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 9 gösterim
15 Nisan 2017 Nedir? kategorisinde derya sordu

4,910 soru

824 cevap

32 yorum

1,280 üye

Hoşgeldiniz, merak ettiğiniz şeyler mi var? Bilen Abla'ya sorabilirsiniz!
Sağlıktan modaya, hukuktan rüya tabirlerine kadar merak ettiğiniz her şeyi Uzmanlara Sorun! Sitemizde soru sormak, cevap almak tamamen ücretsizdir. Doktora, Avukata, Öğretmene, Psikoloğa sormak istedikleriniz için hızlı ve etkili cevaplar alın.
Sen de Hemen bir Soru Sor!
...